Nemecko odhalilo korupciu pri transplantácii orgánov | Medicínske právo
              

Články


Nemecko odhalilo korupciu pri transplantácii orgánov


 | 25.2.2013 | komentárov: 0

Nemeckom začal začiatkom nového roka opäť otriasať škandál súvisiaci s tamojším systémom transplantácie orgánov. Lekári na klinike v Lipsku umožnili 38 pacientom prednostnú transplantáciu pečene a to takým spôsobom, že falšovali údaje tak, aby sa ich prípad zdal akútnejší než v skutočnosti bol.

Obrazok Univerzitná klinika v Lipsku je tak sa posledné mesiace už štvrtým nemocničným zariadením, kde prepukol škandál korupcie na transplantačných oddeleniach. Podobné prípady sa objavili minulý rok na klnike v Mníchove, Göttingenu a Regensburgu.  (viac na http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/189554-v-nemecku-se-podvadelo-pri-transplantacich/)
 
Na darované telesné orgány existujú v Nemecku dlhé čakateľské listiny. Pokiaľ chce napríklad niekto novú pečen, musí o pridelení orgánov rozhodnúť nezávislá nadácia Eurotransplant so sídlom v Holandsku, ktorá rozhoduje podľa naliehavosti. Uprednostňované sú kritické prípady napr. pacienti, u ktorých bola vykonaná dialýza. V Lipsku v rokoch 2010 až 2012 údajne až 38 dializačných pacientov zaradili do transplantačného programu, v skutočnosti však žiadnu dialýzu nepodstúpili.  

Po škandáloch čas na reformu

Na kauzu reagovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá vyzýva na reformu celého systému prideľovania orgánov. Šéf parlamentnej frakcie sociálnych demokratov (SPD) Frank-Walter Steinmeier navrhuje vytvorenie inštitútu poverenca spolkového snemu pre otázky transplantácie. Cieľom je, aby najcitlivejšia oblasť medicíny podliehala silnejšej verejnej kontrole. Ústredným bodom reformy je zlepšenie kontrolných mechanizmov pri darovaní orgánov.


spracovala: Lucia Onderková


zdroje:
http://www.aerztezeitung.de/politik_gesellschaft/organspende/article/829205/transplantationsskandal-affaere-zieht-weiter.html

http://www.aerztezeitung.de/politik_gesellschaft/organspende/article/831527/transplantation-steinmeier-fordert-parlamentsaufsicht.html?sh=3&h=-1890198850
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+4 =


-- žiadne príspevky --