Čakacie zoznamy | Medicínske právo
              

Články


Čakacie zoznamy


 | 16.2.2013 | komentárov: 0

Združenie zdravotných poisťovní (ZZP ) v tlačovej správe uverejnilo na svojich stránkach kritiku Všeobecnej zdravotnej poisťovne týkajúcu sa čakacích zoznamov (tzv. "čakačky" ). Poukázalo sa na to, že napriek sľubu VšZP, že sa zredukuje do konca roka počet ich poistencov na čakacích zoznamoch na nulu je na nich momentálne zapísaný dvojnásobný počet pacientov ( 16 158 ).

Článok ďalej pokračuje v duchu kritiky VšZP, neplnenia sľubov z dôvodu nedostatočných kapacít, ktorými podľa ZZP Všeobecná zdravotná poisťovňa (ne)disponuje a prognózy zhoršovania zdravotnej starostlivosti v prípade vyvlastnenia zdravotných poisťovní, čo nie je prekvapivé, keďže ZZP zastupuje súkromné zdravotné poisťovne ( Union, Dôvera ).


VšZP sa bráni interpretáciou výroku. Ako uviedla hovorkyňa poisťovne "VšŽP sa v septembri vo verejnom prísľube zaviazala, že poskytovateľom zdravotnej starostlivosti nad rámec zmluvne dohodnutého finančného objemu uhradí všetky operačné zákroky poistencom, ktorí boli aktuálne zaradení na čakacích listinách, a svoj sľub do bodky splnila". Koncoročný údaj môže byť nepresný aj kvôli duplicitnému zaraďovaniu poistencov ( odhad skutočného počtu je asi 7 000 ) a skreslený tým ,že po pôvodnom prísľube začali poskytovatelia zaraďovať na čakacie listiny viac poistencov.Údaje poskytnuté ZZP hovoria o 2872 čakateľoch Dôvery a 126 z Unionu, treba však mať na pamäti to, že VšZP má skoro dvojnásobný podiel na trhu oproti dvom súkromným poisťovniam dohromady a teda rozdiel ( v prípade prezumpcie 7000 čakateľov ) nie je markantný. Na záver treba skonštatovať, že je ťažké sa zorientovať vo veľmi ostrom dialógu zdravotných poisťovní, čísla ale nehovoria o priepastných rozdieloch v kvalite služieb.


Obe strany sa ďalej obviňujú z neetickosti, poškodzovania dobrého mena a zavádzania občanov...


Je však zjavné, že sa problém netýka poistencov na čakacích zoznamoch, ale prípadného vyvlastnenia pričom každá strana hľadá argumenty na ovplyvnenie verejnej mienky = daňovníkov, ktorí po prehratom arbitrážnom spore budú skôr naklonení súkromným zdravotným poisťovniam.


zdroj: http://www.zzp-sr.sk/aktualne/52-tlacova-sprava-cakacie-zoznamy-potvrdili-ze-stat-v-pripade-poistovni-nesleduje-zaujmy-obcanov

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+7 =


-- žiadne príspevky --