Ďalšie oživenie debát o Belgickej eutanázií | Medicínske právo
              

Články


Ďalšie oživenie debát o Belgickej eutanázií


 | 15.2.2013 | komentárov: 0

Komplikácie s eutanáziou v Belgicku pokračujú. Najnovší škandál sa týka 44- ročnej ženy, ktorá podstúpila eutanáziu z dôvodu neznesiteľného duševného utrpenia spôsobeného anorexiou.

Iba zopár takýchto žien žiada ročne o eutanáziu a obvykle trpia aj ďalšími psychickými poruchami.

Napriek tomu, že prípad je dostatočne komplikovaný sa situácia ešte viac zauzľuje. Anna G. sa totiž objavili v miestnom televíznom programe Terzake, venujúcemu sa aktuálnym udalostiam, kde minulý rok obvinila svojho psychiatra z toho, že s ňou udržoval intímny kontakt, rovnako ako aj s niektorými ďalšími pacientkami. O niekoľko mesiacov na to umrela.


Jedná sa už o ďalší prípad eutanázie, poskytnutej pacientovi, ktorý netrpel smrteľnou chorobou.

14. Januára tohto roku bola totiž poskytnutá súrodencom vo veku 45 rokov. Rozhodli sa  po tom, čo sa dozvedeli, že oslepnú, aby sa tak vyhli chvíli, že sa už nikdy neuvidia. Väčšina prípadov, poskytnutia eutanázie v Belgicku je pre osoby so smrteľnými chorobami.

Kritika smerovala k tomu, že sa nejednalo o prípad neznesiteľného duševného, alebo psychického utrpenia. Treba však konštatovať, že súrodenci boli taktiež hluchí, je teda otázne, aký život by pre nich nasledoval po stratení dvoch najdôležitejších zmyslov. Podľa štúdie si eutanáziu najčastejšie volia mladší muži a onkologický pacienti.

Niektorí poslanci politických strán v Belgicku podporujú rozšírenie možnosti eutanázie aj na pacientov s alzheimerom  a mladistvých, jednalo by sa teda o značné rozšírenie už aj tak liberálnej právnej úpravy, ktorá platí od roku 2002. Susedné Luxembursko a Holandsko eutanáziu dekriminalizovali. "Cieľom je upraviť právo tak, aby boli lepšie zohľadnené dramatické situácie a strašné prípady, na ktoré by sme mali nájsť odpoveď" povedal líder strany socialistov Thierry Giet. Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+8 =


-- žiadne príspevky --