Potenciálna trestná zodpovednosť zdravotných pracovníkov | Medicínske právo
              

Články


Potenciálna trestná zodpovednosť zdravotných pracovníkov


 | 13.2.2013 | komentárov: 0

Ak lekár nenastúpi počas trvania krízovej situácie do služby, bude toto jeho konanie považované za trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností, ktorý môže byť sprevádzaný radom pre zdravotného pracovníka deštruktívnych sankcií.

Obrazok

Návrh zákona, ktorý by zaviedol trestnú zodpovednosť, a teda umožnil trestné stíhanie lekárov a zdravotných sestier, sa podľa slov ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej nebude realizovať prostredníctvom zdravotníckeho zákona, ale novelou Trestného zákona. Ak by boli naplnené znaky skutkovej podstaty predmetného tresného činu, pre zdravotného pracovníka by to malo za následok 2 ročné väzenie a v prípade, ak by neošetrený pacient mal v dôsledku absencie lekára trvalé následky, či dokonca zomrel, predĺžila by sa možnosť uväznenia až na päť rokov. Väčším "strašiakom" pre zdravotných pracovníkov je však vylúčenie z komory, ktoré ide v relácii s uložením pokuty ministerstvom, a to do výšky 3 300 eur, čo by malo za následok aj zrušenie registrácie až na 10 rokov. V prípade "fiktívnej PN-ky" hrozí pokuta do výšky 1500 eur. Zrušenie registrácie, a teda vylúčenie z lekárskej komory by malo pre profesionálny život lekára fatálne následky.

Ministerstvo zdravotníctva odmieta špekulácie predstaviteľov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) o tom, že za plánovanými legislatívnymi zmenami v skutočnosti stojí kriminalizácia zdravotníkov. Ministerstvo už viackrát zdôraznilo, že pacient sa už nikdy nesmie stať rukojemníkom rôznych nátlakových akcií zo strany zdravotníkov. Pacienti musia mať istotu, že zdravotná starostlivosť im bude poskytnutá plynule v každom zdravotníckom zariadení. Je dôležité pripomenúť, že plánované zmeny v legislatíve sú len pre prípad mimoriadnych situácií, kedy zdravotník bude musieť nastúpiť do práce len na obmedzený čas, aby ministerstvo zdravotníctva získalo možnosť zabezpečiť pacientovi potrebnú a plynulú zdravotnú starostlivosť.

SPRACOVAL: Lukáš Derco
ZDROJ: http://www.health.gov.sk
OBRÁZOK: http://stlouis.cbslocal.com Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 2+8 =


-- žiadne príspevky --