Francúzski lekári majú zákaz predpisovať antikoncepcie Diane35 | Medicínske právo
              

Články


Francúzski lekári majú zákaz predpisovať antikoncepcie Diane35


 | 11.2.2013 | komentárov: 0

Vo Francúzsku zakázali predpisovanie lieku proti akné Diane35, ktorý sa ale často a bežne používa aj ako antikoncepčný prostriedok.

Obrazok Dôvodom jeho zákazu majú byť štyri úmrtia, ktoré nastali z dôvodu krvnej zrazeniny.

Francúzska štátna agentúra pre bezpečnosť liekov (ANSM) tvrdí, že riziko krvných zrazenín je v žilách 4x vyššie u tých žien, ktoré tento liek užívajú, pričom podľa odhadu ho len vo Francúzsku užívalo do konca roka 2012 cez 300.000 žien.

Diskusia o tomto lieku sa už začala aj na Slovensku po tom, ako jednej z užívateliek tohto lieku zistili krvné zrazeniny a embolizáciu do mozgu. Liek pacientka užívala sedem rokov, po jeho vysadení začala mať pacientka zdravotné ťažkosti, ktoré začali pocitom pichania v podbrušku, čo lekári považovali za zápal močových ciest. Po čase sa k tomu pridali aj poruchy vedomia. Lekár diagnostik potvrdil súvislosť vysadenia lieku a so zdravotnými komplikáciami pacientky.

Podľa vyjadrenia prof. MUDr. Jozefa Glasa CSc., PhD., prezidenta Slovenskej spoločnosti klinickej farmakológie sú nežiaduce účinky podobných prípravkov už dlhšie známe, pričom komplikácie nastávajú u predtým zdravej ženy, najmä u žien so zvýšenou zrážanlivosťou krvi. Problémom je podľa predsedu aj skutočnosť, že primárne ide o tabletky určené proti akné, čím ich môžu užívať aj dvanásť, trinásť ročné dievčatá.

Je potrebné ale spomenúť, že podľa príbalového letáku sa má tento liek užívať len niekoľko mesiacov a nie rokov, čo bol aj prípad spomínanej pacientky.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nemá do tejto chvíle hlásený žiadny prípad nežiaducich účinkov lieku Diane35.

FOTO: columns.skynetblogs.be Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+6 =


-- žiadne príspevky --