Prelomový rozsudok v prípade anonymného darovania spermií | Medicínske právo
              

Články


Prelomový rozsudok v prípade anonymného darovania spermií


 | 11.2.2013 | komentárov: 0

Vrchný krajinský súd (Oberlandesgericht) v nemeckom meste Hamm posilnil práva detí anonymných darcov spermií vo svojom rozhodnutí vydanom 6.2.2013, v ktorom uvádza, že každý má právo vedieť kto je jeho biologickým otcom.

Obrazok Súd rozhodoval v prípade 22-ročnej Sarah, ktorej spermobanka v Essene odmietala odtajniť meno darcu a dospel k záveru, že má právo poznať meno svojho biologického predka. Tento prípad vzbudil v Nemecku mimoriadnu pozornosť.

Vrchný krajinský súd: Osobnostné práva dieťaťa prevažujú


Súd v Hamme považuje žiadosť o zverejnenie informácii žalujúcej za oprávnenú. Podľa súdu k právu na slobodný rozvoj osobnosti a ľudskej dôstojnosti patrí autonómny priestor, v ktorom sa môže rozvíjať a chrániť jej osobnosť. Ďalej sa súd zaoberal nevyhnutnosťou poznania vlastného pôvodu. Zistenie pôvodu stojí hodnotovo vyššie ako záujmy darcu spermií  na utajení jeho údajov.  Podľa advokáta žalujúcej ide o precedentný verdikt, ktorý spôsobí, že aj iné deti zo skúmavky budú môcť žiadať od lekárov informácie o identite svojich predkov.

    
Právna úprava

V roku 1989 Spolkový súdny dvor rozhodol, že k osobnostným právam človeka patrí aj právo poznať svoj genetický pôvod. Ale z tohto rozsudku nebola vyvodená doposiaľ žiadna právna úprava týkajúca sa dokumentácie darcov spermií. Rok 2007 priniesol  v zákone o ľudských tkanivách a bunkách inováciu. Podľa odhadov žije v Nemecku okolo sto tisíc potomkov anonymných darcov spermií. Údaje o darcoch sa v súčasnosti uchovávajú na dobu 30 rokov. Dôvodom však nie je umožniť potomkom prístup k dátam darcov, ale aby sa vystopoval zdroj prípadných chorôb.

Tento verdikt súdu môže vyvolať celú radu ďalších súdnych sporov. Podľa nemeckej lekárskej komory  zverejnením mena darcu sa porušuje sľub lekárskeho tajomstva. Centrá asistovanej reprodukcie sa zas obávajú, že počet mužov ochotných darovať anonymne spermie po rozhodnutí súdu značne klesne.

zdroj :
http://www.kostenlose-urteile.de/OLG-Hamm_I-14-U-712_Anonyme-Samenspende-und-kuenstliche-Befruchtung-Arzt-muss-Tochter-Namen-des-Samenspenders-Vaters-nennen.news15189.htm

http://www.lto.de/recht/hintergruende/h/olg-hamm-i-14-u-7-12-kuenstliche-befruchtung-vater-anonym/

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+3 =


-- žiadne príspevky --