Právna úprava sterilizácie na území SR | Medicínske právo
              

Články


Právna úprava sterilizácie na území SR


 | 1.2.2013 | komentárov: 0

Retrospektívny pohľad na snahu poskytnúť rodičom možnosť antikoncepcie od štátu.

Na malú chvíľu sa zdalo, že diskusiu na pôde parlamentu rozprúdi návrh zákona poslankyne Nicholsonovej (SaS), ktorý by zásadne sprístupnil sterilizáciu pre širokú skupinu obyvateľstva. Bohužiaľ napriek pragmatickému cieľu sa v predmetnej debate nikto nezapojil a novela zákona sa nedostala ani do druhého čítania, po tom, čo ju ešte minulého roku podporilo len 15 poslancov.

Úprava mala priniesť možnosť bezplatnej sterilizácie pre oboch alebo jedného z rodičov  s minimálne 4 deťmi, prípadne 3 deťmi, ak rodič dovŕšil vek 35 rokov (keďže sa zákrok vykonáva od 300-500 eur, prípadne vo vyššej sume na súkromných klinikách). Ďalej možnosť podať informovaný súhlas o sterilizácií v jazyku národnostnej menšiny, ku ktorej osoba, ktorá požaduje zákrok patrí, čím by sa zvýšila úroveň právnej ochrany v danej oblasti.

Samotná úprava našla oponentov iba zo strany poslancov KDH a niektorých členov OĽaNO. Dôležitejšou ale zostáva otázka prečo sa k dobre mienenému návrhu, ktorý by umožnil spoľahlivú a štátom hradenú formu antikoncepcie pre rodičov s deťmi nechcelo a nevedelo tak veľa poslancov vyjadriť. Jedná sa predsa o dobrovoľné rozhodnutie pacienta, ktorý podáva písomný informovaný súhlas lekárovi a stále mu zostáva 30 dňová lehota na premyslenie si svojho rozhodnutia.

Možno však zostávajú pravdivé vety dôvodovej správy, ktoré hovoria o zamieňaní si pojmov kastrácie (vyňatia pohlavných orgánov) a sterilizácie (nedochádza k žiadnym vonkajším zmenám) z dôvodu všeobecne nízkej informovanosti. Postupom času sa možno táto téma znovu otvorí a poslanci nájdu odvahu na ňu diskutovať. Určitým posunom vpred je pripravovaná novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá preberá z pôvodného návrhu povinnosť podať informovaný súhlas o sterilizácie v jazyku národnostnej menšiny.

ZDROJ: pôvodné znenie novely zákona / dôvodová správa Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+5 =


-- žiadne príspevky --