Elektronické zdravotné preukazy | Medicínske právo
              

Články


Elektronické zdravotné preukazy


 | 31.12.2012 | komentárov: 0

Ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme.

Ten vytvára predpoklady pre informatizáciu zdravotníctva. Poistenci by teda od zdravotných poisťovní mali do konca roku 2015 dostať preukaz s elektronickým čipom. To má umožniť elektronickú identifikáciu občana.

Návrh zákona zavádza Národný zdravotnícky informačného systém (NZIS) a pojmy ako elektronická zdravotná knižka, pacientsky sumár či elektronický zdravotný záznam. Sú teda vytvorené predpoklady pre elektronické zapisovanie liekov a zdravotníckych pomôcok.

Elektronická zdravotná knižka občana bude obsahovať identifikačné údaje osoby, pacientsky sumár, záznamy o vykonaných preventívnych prehliadkach, žiadanky a výsledky vyšetrení spoločných a vyšetrovacích liečebných zložiek, záznamy o poskytnutej zdravotnej starostlivosti, predpísaných liekoch a výpis z účtu poistenca.

Právna norma nadobúda platnosť v prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta v júni 2013, niektoré ustanovenia začnú platiť neskôr.

Cieľom zákona je vytvorenie takého legislatívneho prostredia, ktoré na jednej strane umožní čo najväčšie využitie prínosov plynúcich z informatizácie zdravotníctva a na druhej strane zabezpečí maximálnu ochranu zdravotníckych záznamov občanov a rešpektovanie ich súkromia.Spracoval: Peter Bobčík
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 2+9 =


-- žiadne príspevky --