Zlučovanie poisťovní | Medicínske právo
              

Články


Zlučovanie poisťovní


 | 27.12.2012 | komentárov: 0

V sobotných dialógoch sa na vlnách Rádia Slovenska stretli ex-minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a súčasná ministerka Zuzana Zvolenská na tému zjednotenia zdravotných poisťovní.

Obrazok

Počas 20 minútového rozhovoru sa rečníci vedeli zhodnúť iba na tom, že slovenské zdravotníctvo treba zefektívniť a nad akútnym problémom vymedzenia toho, čo poisťovne majú uhrádzať, teda aký je predmet ich pôsobenia. Terajšia vláda predpokladá, že sa to docieli unifikáciou zdravotných poisťovní.

Napriek kompetentnému prístupu redaktora, sme sa ani po jeho viacerých otázkach nedozvedeli, prečo poisťovniam prislúcha zisk a či ho možno považovať za „morálny“. Kumulovaný zisk poisťovní pritom od roku 2005 do súčastnosti predstavuje 98,4 milióna, čo je zlomkom štátneho rozpočtu v hodnote 3,84 miliardy len za tento rok.

Pluralizmus poisťovní mal priniesť súťaž o poistenca a zlepšenie služieb poisťovní prostredníctvom konkurencie, čo sa ale v praxi nestalo, namiesto toho sa to prenieslo do poskytovania sekundárnych služieb ako sú vitamíny a reklamné kampane. Z dôvodu poklesu efektivity preto Zuzana Zvolenská presadzuje zrušenie súčastného systému, pričom sa však nevyhla uvádzaním nepresných údajov vo svojich argumentoch.

Na tom, či existujú iné prostriedky na regulovanie zdravotnej starostlivosti a či súkromné poisťovne hospodária efektívnejšie debatéri prezentovali úplne odlišné názory.

Zisk poisťovní je omnoho menší oproti farmaceutickým firmám, ako povedala súčasná ministerka vzhľadom na odlišnú povahu tohto zisku však nie je predpoklad na potencionálny štátny distribučný úrad pre lieky a teda zjednocovania aj v tomto sektore.

To aký prínos bude mať unitarizácia sa zatiaľ nevie, keďže nie sú jasné čísla a rovnako aj cena za prípadné vyvlastnenie. Faktom zostáva, že sa vytvoreniu jednej štátnej zdravotnej poisťovne pravdepodobne nevyhneme.Spracoval: Peter Bobčík
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+7 =


-- žiadne príspevky --