Porovnanie liekov s doplnkami výživy | Medicínske právo
              

Články


Porovnanie liekov s doplnkami výživy


 | 11.12.2012 | komentárov: 0

Lekári upozorňujú na často nevhodný spôsob výberu samoliečby pacientov, ktorí sa pokúšajú liečiť výživovými doplnkami namiesto skutočných liekov.

Príkladom je chronické žilové ochorenie, na ktoré podľa tohtoročného skríningu trpí až 73 % Slovákov. Angiológ František Žernovický z Kliniky cievnej chirurgie NÚSCH v Bratislave uviedol „ Bagatelizovanie žilových ochorení, ich diagnostiky a liečby sa môže končiť závažnými komplikáciami. Ide o ochorenie, ktorého príčinu treba adekvátne liečiť vhodným liekom, podľa odporúčaní odborníka a žiadne voľnopredajné gély či vitamíny ho vyliečiť nedokážu"

Aký je teda rozdiel medzi liekmi a výživovými doplnkami ?

Zatiaľčo uvádzanie liekov na trh upravuje zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach, výživové doplnky spadajú pod zákon o potravinách. Z toho sú na prvý pohľad zrejmé odlišné kritériá doplnku výživy od lieku. Výživovým doplnkom je podľa zákona zakázané prisudzovať schopnosť prevencie, alebo liečby ochorení. Musia byť zo zdravotného hľadiska neškodné, ich účinnosť, bezpečnosť a kvalita nemusia byť a obyčajne ani nie sú overované takým spôsobom ako pri liekoch. Ich význam je pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšený prísun živín, prípadne doplnenie stravy, keďže si nedokážu vytvoriť dostatočne pestrý jedálniček.

Na rozdiel od potravinových doplnkov je na obale lieku je uvedená informácia o registrácií lieku Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, ktorý znamená, že liek pred uvedením na trh prešiel rozsiahlym skúšaním. Sledovaniu bezpečnosti je však liek podrobený počas celého svojho predaja na trhu.

V súčastnosti rozlišujeme lieky na predpis a voľno predajné lieky, ktoré si pacienti kupujú na spotrebu predtým, než sa dostanú k odborníkovi. Často práve pri výbere lieku dochádza k zámene za výživový doplnok, ktorý inzeruje podobné účinky. Preto je pred kúpou potrebné sa vždy poradiť s lekárnikom o aký druh produktu sa jedná.

zdroj: sukl.sk
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+3 =


-- žiadne príspevky --