Očkovanie proti chrípke | Medicínske právo
              

Články


Očkovanie proti chrípke


 | 6.12.2012 | komentárov: 0

Poskytovanie vakcín v chrípkovej sezóne 2012-2013.

Očkovanie proti chrípke uhrádzajú v plnej výške poisťovne UNION a DÔVERA všetkým svojim poistencom. Všeobecná zdravotná poisťovňa uhrádza očkovanie proti chrípke iba v súlade s platnou legislatívou indikovaným skupinám osôb. Všeobecná zdravotná poisťovňa očkovanie preplatí tým osobám, ktorí spĺňajú indikačné obmedzenia v zmysle zákona, podľa nich majú nárok na bezplatné očkovanie deti od 3 do 12 rokov, ľudia starší ako 59 rokov a ďalej osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchám, prípadne osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb. 

Súkromné poisťovne ho nad rámec povinností zaplatia všetkým, ktorí sa nechajú zaočkovať. Vakcín je na trhu viacero, ich cena sa pohybuje od 6,5 do 11 eur.

Pripomíname, že právnou úpravou o očkovaní upravuje mimo iné aj vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR 585/2008, v súlade s ktorou existuje až 8 kategórií očkovania. Najbežnejšou formou je povinné očkovanie osôb po dovŕšení určeného veku, ktoré sa týka prevažne detí ( ako je očkovanie proti týfusu, čiernemu kašľu, prenosnej detskej obrne atď. ) a následne povinné preočkovanie proti tetanu a záškrtu každých 15 rokov. Očkovanie vykonáva pacientov všeobecný lekár prípadne pediater. Uvedené očkovanie proti chrípke pre všetkých, prebieha nad rámec zákona.

Netreba však zabúdať, že žiadna vakcína nemá účinnosť 100%. Vakcíny sú však schopné zabrániť vzniku chrípky u 70 - 90% očkovaných. Vzhľadom na to, že sa vírus chrípky sa neustále mení, vakcíny sú každý rok prispôsobené aktuálnej situácii, t.j. obsahujú aktuálne kmene vírusov. Očkovanie má byť v prvom rade zamerané n ľudí, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť vzniku komplikácií resp. tých, ktorí sú najväčšími vystavení riziku nákazy.


zdroj: uvzsr.sk


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+7 =


-- žiadne príspevky --