Pozor na nákup liekov cez internet! | Medicínske právo
              

Články


Pozor na nákup liekov cez internet!


 | 29.11.2012 | komentárov: 0

Na slovenskom trhu sa objavil neregistrovaný liek.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaznamenal podnet na predaj lieku s názvom RU-486 určený na ukončenie vnútromaternicového tehotenstva. Tento liek nie je na Slovensku registrovaný a jeho predaj je ilegálny. Slovenská právna úprava umožňuje umelé prerušenie tehotenstva do 12 týždňa. Žena však podľa § 153 Trestného zákona nie je trestne zodpovedná za prerušenie svojho tehotenstva. Pre poskytovateľa týchto liekov hrozí trest odňatia slobody až na 8 rokov za ohrozovanie zdravia nepovolenými liečivami, zdravotníckymi pomôckami a potrebami.

Pri nákupe liekov cez internet si treba skontrolovať, či sa jedná o dôveryhodné internetové lekárne, ktoré Štátny ústav zverejňuje na svojej stránke.


Zákon č. 362/20011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov ukladá, že predmetom internetového výdaja môžu byť len registrované lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Internetový výdaj nemôže zabezpečovať len držiteľ povolenia na poskytovanie lekárskej starostlivosti (tzv. kamenná lekáreň). Štátny ústav pre kontrolu liečiv vykonáva kontrolu kamenných a teda aj internetových lekárni.

Ďalším rizikom je taktiež to, že nemusí ísť o uvedený liek, je nekvalitný prípadne neobsahuje látky, ktoré by obsahovať mal. Môže tak dôjsť k ohrozeniu života a zdravia pacientov.

Len v kamenných lekárniach (prípadne ich internetových obchodoch) a nemocniciach máte istotu, že liek je na Slovensku registrovaný a kvalitný.Zdroj: sukl.sk

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 7+7 =


-- žiadne príspevky --