Jesenný zber liekov | Medicínske právo
              

Články


Jesenný zber liekov


 | 28.11.2012 | komentárov: 0

Problémy s financiami sa prejavili aj pri pripravovanom zbere liečiv.

Televízia TA3 upozornila na problémový zber liekov v lekárňach k čomu sa v rozhovore vyjadrila aj Valéria Pernišová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, že vzhľadom na skutočnosť, že štátnemu ústavu neboli pridelené dostatočné finančné prostriedky z ministerstva zdravotníctva musel byť proces zberu liekov pozastavený.

Objem odpadu v roku 2010 predstavoval 98 ton pričom rozpočet na roky 2012-2014 pokrýva len 47% na jeho likvidáciu. Celková potreba zdrojov na likvidáciu liekov pre rok 2012 predstavuje 424 854,- eur.  Zber liekov pritom nastáva dva krát do roka a to na jeseň a na jar.

Doplňujúce informácie uvádzajú, že preplnené lekárne odmietajú prijímať lieky, keďže im chýbajú peniaze na ich odvoz a likvidáciu. Týka sa to hlavne väčších lekární. 

Ministerstvo zdravotníctva hľadá možnosti ako pomôcť vyriešiť situáciu, rozhodujúca je ale odpoveď od ministerstva financií, na ktorú sa čaká.

O tom ako dopadne jesenný zber liekov nie je rozhodnuté. Zo zákona sú však lekárnici povinní vyberať lieky od obyvateľov, ak by však nosili lieky bez obalu znížili by tak množstvo odpadu a záťaže pre lekárne.


zdroj: sukl.sk , TA3

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+1 =


-- žiadne príspevky --