Vlak zdravých pľúc | Medicínske právo
              

Články


Vlak zdravých pľúc


 | 14.11.2012 | komentárov: 0

Blíži sa 14.november, ktorý je svetovým dňom chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP)

Na CHOCHP  ročne umiera asi tri milióny ľudí. Na Slovensku ňou  odhadom trpí 8-16% obyvateľstva nad 40 rokov.

Práve preto, aj tento rok vycestuje 19.11.2012 z Bratislavy do Košíc a naspäť vlak zdravých ľudí, kde si budú môcť cestujúci zmerať hodnoty oxidu uhoľnatého v ich tele, ako aj získať informácie o pľúcnych chorobách a odvykaní od fajčenia.

Chronická obštrukčná choroba pľúc je závažné pľúcne ochorenie, pri ktorom dochádza k obmedzeniu prietoku vzduchu v dýchacích cestách, ktoré je spôsobené ich zúžením (obštrukciou). Toto zúženie je dôsledkom dlhodobého a opakovaného zápalu dýchacích ciest, deštrukcie a zjazvenia pľúcneho tkaniva. Pacient pociťuje potrebu kašľať a postupne sa čoraz viac zadýchava aj pri najjednoduchších činnostiach. Postihuje hlavne fajčiarov a osoby žijúce v znečistenom prostredí.Ohrození sú taktiež astmatici. Chorobe sa dá predchádzať a  liečiť ju, nedá sa však zvrátiť, práve preto je včasná diagnostika a prevencia dôležitá.


Cieľom svetového dňa CHOCHP a vlaku zdravých ľudí je teda znova pripomenúť ľudom, aby neodkladali návštevu u lekára na poslednú chvíľu, ak sa u nich prejavia vyššie spomínané symptómy, keďže sa jedná o život ohrozujúce ochorenie.

TASR Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+10 =


-- žiadne príspevky --