Francúzski doktori čelia procesu kvôli škandálu spojenému s rádioterapiou onkologických pacientov | Medicínske právo
              

Články


Francúzski doktori čelia procesu kvôli škandálu spojenému s rádioterapiou onkologických pacientov


 | 12.11.2012 | komentárov: 3

Zdravotnícky personál obvinený z poskytovania nadmerných dávok žiarenia onkologickým pacientom a následného zničenia dôkazov.

Obrazok Za zabitie sú stíhaní dvaja doktori a rádiológ z nemocnice. Sú obvinení z poskytovania potenciálne smrteľných dávok žiarenia stovkám onkologických pacientov a z následného zničenia dôkazov s úmyslom chybu zakryť.

Zo skupiny 24. ľudí, ktorým boli poskytnuté dávky žiarenia až o 20% vyššie, zomrelo minimálne 7 z nich. Rádioterapia bola poskytnutá v nemocnici Jeana Monneta, v meste Epinal, regióne Vosges v severovýchodnom Francúzsku, v období medzi rokmi 2001 a 2006.

Ďalším 424 pacientom bola poskytnutá dávka približne o 8-10 % vyššia ako je bezpečná hranica kvôli „chybe kalibrácie“. Väčšina obetí, ktorí radiáciou utrpeli závažné vnútorné popáleniny, sa liečila na rakovinu prostaty.

Doktori Jean-François Sztermer (64) a Michel Aubertel (62), rovnako ako rádiológ Joshua Anah (54) sú obvinení z neúmyselného zabitia, neposkytnutia pomoci osobe v núdzi a marenia dôkazov. Ďalší traja zdravotnícki pracovníci z nemocnice a miestny orgán zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia sú takisto obvinení z  neposkytnutia pomoci v núdzi.

Od tuctov pacientov sa očakáva, že v prípade poskytnú dôkazy. Proces začal v pondelok a má trvať až do konca októbra. Tí, ktorým zdravotný stav nedovoľuje aby sa zúčastnili súdneho pojednávania, budú vypovedať prostredníctvom video spojenia.

Chyba bola údajne v nových rádioterapeutických prístrojoch, ktorými boli nahradené staršie. Nové prístroje mali dávky žiarenia chybne vypočítať.

Obete, z ktorých väčšine už bola priznaná finančná kompenzácia, dúfajú, že na súde v Paríži nezostane ich utrpenie nepovšimnuté.

Gérard Welzer, právnik niektorých pacientov, povedal pre Le Parisien: „Je to znak toho, že nemôžete zničiť človeka bez vysvetlenia, a takýto prípad sa už znova nemôže opakovať“. „Nešlo len o samotnú chybu, ale o snahu ju zakryť“, tvrdí právnik.

Právnik Jean Reinhart, obhajca jedného z obvinených, povedal, že jeho klient chce „pomôcť objasniť súdu čo sa stalo“.

AUTOR: Ingrid Tonhauserová
FOTO: abc.net.au Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+6 =


AsceferJeaspLaw

(25.6.2020)

AsceferJeaspLaw

(24.6.2020)

AsceferJeaspLaw

(20.6.2020)