Dánsko sprísnilo právnu úpravu darcovstva spermií | Medicínske právo
              

Články


Dánsko sprísnilo právnu úpravu darcovstva spermií


 | 5.11.2012 | komentárov: 0

Dánsko sprísňuje pravidlá darovania spermií po tom, čo sa zistilo, že darca preniesol vzácnu dedičnú chorobu tzv. neofibromatózu najmenej na 5 detí zo 43, ktorých je údajným otcom.

Obrazok Neurofibromatóza typu 1 (NF1) vytvára tumory, ktoré ovplyvňujú nervový systém. Napadnuté spermie mali byť použité v desiatich krajinách. Doteraz sú klinike známe prípady 5 detí, ktoré sa narodili s diagnózou NF1. Povinnosť mlčanlivosti však znemožňuje klinike prezradiť vek alebo bydlisko detí. Klinika však zverejnila fakt, že darca daroval pohlavné bunky ženám už pred októbrom 2004, v krajinách Európy aj mimo nej. Klinika neprestala používať spermie okamžite, pretože nebolo isté, že darca je zodpovedný za prenos choroby. Celkovo sa darované spermie použili na 14 klinikách asistovanej reprodukcie.
Doterajšia dánska liberálna úprava sa na základe tohto prípadu od 1. októbra sprísnila. Na darcovstvo by sa malo vztiahnuť obmedzenie, podľa ktorého  pohlavné bunky donorov budú môcť byť použité len na 12 inseminácií. Doteraz však nie je jasné, ako mohli byť pohlavné bunky darcu použité až v 43 prípadoch, keďže úprava doteraz umožňovala použiť spermie maximálne 25 krát. Pre porovnanie slovenská právna úprava neobmedzuje počet cyklov darovania spermií, dánsky prípad však ukazuje, že k regulácii by sa malo pristúpiť nielen zo zdravotných, ale aj etických dôvodov.

Spracovala: Zuzana Zoláková

Foto: mercatornet.com

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19711565

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 4+3 =


-- žiadne príspevky --