Lekári chcú kratšiu pohotovosť | Medicínske právo
              

Články


Lekári chcú kratšiu pohotovosť


 | 10.10.2012 | komentárov: 2

Lekári stále žiadajú skrátenie ordinačných hodín v rámci lekárskej služby prvej pomoci len do 22:00 hodiny.

Obrazok Túto zmenu by chceli vidieť v praxi už od 1. januára budúceho roka. Požiadavka bola Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky naposledy predložená v júni tohto roka, ale nebola zrealizovaná.

Lekárska služba prvej pomoci má za cieľ ošetriť pacienta po ordinačných hodinách praktického lekára, ku ktorému pacient patrí. Lekárska služba prvej pomoci spravidla nedisponuje výjazdovou službou.

Medzi argumenty Asociácie súkromných lekárov, ktorá požiadavku opätovne predkladá patrí  názor, že čakárne na pohotovosti sú po 22:00 hodine prakticky prázdne.

"Je tu hustá sieť rýchlej zdravotníckej pomoci a rýchlej lekárskej pomoci, personálne aj technicky výborne vybavených, ktoré vážne, akútne, život ohrozujúce stavy zvládajú určite lepšie ako všeobecný lekár so svojou brašničkou,“ povedal predseda asociácie MUDr. Ladislav Pásztor.

Ďalším dôvodom, ktorým argumentujú opodstatnenosť tohto návrhu je porušenie smernice Európskej Únie 2003/88/ES o pracovnom čase zdravotníckych pracovníkov z dôvodu, že ak má lekár službu na lekárskej službe prvej pomoci, vykonáva svoju činnosť 32 až 34 hodín bez odpočinku, a to aj opakovane v priebehu krátkeho času.

SPRACOVAL: Rastislav Farkaš
FOTO: mashable.com Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+8 =


milan

(1.11.2012)
...vážení v pohode!dajte z kapitačnej platby,ktorou ste povinní zabezpečiť zdrav.starostlivosť na ZZS!!aj tak 80% zásahov v nočných hodinách a prázdne čakárne sú spôsobené neznalosťou a nedostat.ošetrením v zákone-veď k J-čkovým diagnózam,virózam,dokonca k pacientom,kedy máte "návštevné hodiny",či pacientom počas vašich dovoleniek chodía posádky RZP,či RLP-nie raz sa stane,že pacienta iba odkážu volajte si 155,už len recepty nám chýbajú a vaša pracovná doba od 08,00 do 13,00 o tom ste ticho!(sorry tých pár výnimiek,ktorí sú tu pre pacienta 24 hodín)

Alžbeta B.

(1.11.2012)
Lekárska služba prvej pomoci neslúži na účely,na ktoré bola zriadená, ale stále viac je zneužívaná, zbytočne odčerpáva finančné zdroje, ktoré by mohli byť využité racionálnejšie.Takmer 90% klientov, ktorí navštevujú LSPP by mohlo byť ošetrených
v rámci ordinačných hodín praktických lekárov. Aj do 22.00 hodín fungovania LSPP je v súčasnej dobe luxus.