Zanedbanie povinnej lekárskej starostlivosti a náhrada škody | Medicínske právo
              

Články


Zanedbanie povinnej lekárskej starostlivosti a náhrada škody


 | 8.10.2012 | komentárov: 0

Ak lekár stanoví zlú diagnózu, rozhodne sa pre nevhodnú terapiu, alebo svojmu pacientovi nedostatočne objasní jeho chorobu, musí zodpovedať za vyplývajúce škody a a zaplatiť pacientovi primerané bolestné. Avšak, presadenie týchto práv pacienta nie je vždy jednoduché.

Obrazok V Nemecku existuje samostatné právne odvetvie zvané „Arzthaftung“, zaoberajúce sa zodpovednosťou lekára voči pacientovi za zavinené konanie, ktorá vyplýva z výkonu ich lekárskej činnosti. Častokrát sú symptómy ochorenia nejasné, preto dochádza k chybnému stanoveniu diagnózy. Súdy berú kvôli narastajúcim sťažnostiam do úvahy len také správanie lekára, pokiaľ sa dopustil hrubého porušenia medicínskych pravidiel. V SRN sa týmito prípadmi zaoberajú  znalci/mediačné služby lekárskych komôr, ktorí  vedú  proces a riešia prípady údajného zanedbania lekárskej starostlivosti. Tento proces je v každej spolkovej krajine organizovaný odlišne. Obvykle proces končí vypracovaním znaleckého posudku, ktorý popiera alebo deklaruje chybu lekára. Každý poistený pacient sa zároveň môže obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá je povinná pomáhať poistenému v prípade podozrenia na zanedbanie povinnej lekárskej starostlivosti. Posledným východiskom je súdna cesta. V spore až  do výšky 5.000 € sa pacienti  môžu obrátiť na obvodný súd, v prípade sporu nad 5.000€ na krajinský súd.

Až do rozhodnutia Najvyššieho Spolkového súdu (BGH) zo dňa 27.04.2004 (prípad číslo: VI ZR 34/03) dôkazné bremeno zaťažovalo pacienta. Ten musel preukázať, že lekár porušil svoje povinnosti pri liečbe pacienta, čo bolo problematické. Týmto rozhodnutím dochádza k obráteniu dôkazného bremena pri dokazovaní príčinnej súvislosti medzi chybou v liečení a ujme na zdraví.
 

Súd v nemeckom meste Kiel rozhodol o miliónovej žalobe za zanedbanie povinnej lekárskej starostlivosti

Nedávno sa v Nemecku odohral zaujímavý prípad týkajúci sa zanedbania lekárskej starostlivosti.  Lekár z nemeckého mesta Neunmüster (Schleswig-Holstein) stanovil toho času dvojročnému chlapcovi zlú diagnózu - namiesto zápalu mozgových blán gastrointestinálnu infekciu (zápal žalúdka a čriev). Následky boli fatálne. Chlapec upadol do kómy a dva mesiace bojovali lekári univerzitnej kliniky v Lübecku o jeho život. V dôsledku otravy krvi mu boli amputované obe nohy a niektoré prsty. Viaceré znalecké posudky dosvedčujú, že lekár z Neunmüster sa dopustil hrubej chyby. Za následky zlej stanovenej diagnózy musí ručiť poisťovňa lekára.

V procese zanedbania lekárskej povinnej starostlivosti  dňa 31. augusta 2012 krajinský súd v Kiele odsúdil lekára na zaplatenie náhrady škody a bolestného. Súd rozhodol, že sa lekár dopustil hrubej chyby v liečbe dnes už sedemročného pacienta. Predsedajúci sudca Hans-Rudolf Stein sa vyjadril, že výška ďalších pohľadávok chlapca musí byť stanovená v nasledujúcich rokovaniach.  Lekár a jeho poisťovňa odmietajú zanedbanie. Očakáva sa, že sa voči rozhodnutiu súdu ešte odvolajú.  To je však len jeden z mnohých prípadov v Nemecku. Podľa výpočtov pacientských organizácií zomrie v Nemecku za jeden rok až 17.000 pacientov v dôsledku zanedbania lekárskej starostlivosti.
Preto je viac ako nevyhnutné posilniť práva pacientov. Dňa 28.9.2012 sa Spolkový snem zaoberal novým pacientským zákonom, ktorý by mal prispieť k zníženiu lekárskych chýb a posilneniu pacientských práv.  (viac  sa dočítate tu).

AUTOR: Lucia Onderková
FOTO: pro-act.org

ZDROJE

http://www.aerztezeitung.de/praxis_wirtschaft/recht/article/820741/arztfehl=%20%3E%20er-kieler-gericht-muss-millionenklage-entscheiden.html?sh=3D45&h=3D-1055505=
http://www.aerztezeitung.de/praxis_wirtschaft/recht/article/820803/urteil-k=%20inderarzt-soll-kunstfehler-zahlen.html?sh=3D44&h=3D-1055505136

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+4 =


-- žiadne príspevky --