Stanovisko MZ k aktuálnej situácii sestier a pôrodných asistentiek | Medicínske právo
              

Články


Stanovisko MZ k aktuálnej situácii sestier a pôrodných asistentiek


 | 3.9.2012 | komentárov: 0

Ministerstvo zdravotníctva SR dnes zverejnilo správu k aktuálnej situácii sestier a pôrodných asistentiek. Ústavný súd v júli tohto roka rozhodol o pozastavení účinnosti zákona č. 62/2012 Z.z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Na základe tohto zákona mali sestrám od apríla 2012 stúpnuť platy.

Návrh na začatie konania pred Ústavným súdom o nesúlade tohto zákona s ústavou a Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd podala Generálna prokuratúra. Jednou zo skutočností, ktorou odôvodňovala návrh, bol fakt, že zákon upravuje mzdy len jednej skupine zdravotníkov, čo zasahuje do práv ostatných zdravotníckych pracovníkov.

V dnes zverejnenom stanovisku ministerstvo uvádza "nutnosť riešenia mzdových potrieb všetkých skupín zdravotníckych pracovníkov vykonávajúcich zdravotnícke povolania" a snahu o  "spravodlivé vyriešenie otázky deľby finančných zdrojov na účely odmeňovania zamestnancov vo všetkých zdravotníckych povolaniach je platformou pre ďalší priaznivejší vývoj miezd zamestnancov v zdravotníctve, zabezpečenie rovnosti ich postavenia v náročných povolaniach a postupné približovanie sa ekonomicky silnejším (vyspelejším) krajinám Európskeho spoločenstva."

Celé stanovisko v dispozícii tu
 
Spracovala: Zuzana Zoláková Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+5 =


-- žiadne príspevky --