Britská etická komisia spustila diskusiu na tému etických aspektov „tuningovania“ ľudského mozgu | Medicínske právo
              

Články


Britská etická komisia spustila diskusiu na tému etických aspektov „tuningovania“ ľudského mozgu


 | 3.9.2012 | komentárov: 0

Témou diskusie sa stali nové technológie schopné preniknúť do ľudského mozgu s cieľom vzbudiť v jednotlivcovi super ľudské schopnosti, zvýšenú koncentráciu či vytvoriť myšlienkovo-riadené zbrane. Téma super-ľudského mozogu okamžite rozprúdila rozsiahlu etickú diskusiu.

Obrazok Vyhliadka na budúcnosť plnú konfliktov armád riadiacimi zbrane silou vlastnej mysle, viedla vo štvrtok zasadanie Nuffieldskej rady pre bioetiku, ktorá sa venovala posúdeniu rizík postupného zmazania hraníc medzi ľuďmi a strojmi.

Pokusy o zásah do ľudského mozgu prinášali vždy nádej i obavy zároveň. Na jednej strane nádej na možné vyliečenie strašných chorôb, na druhej strane obavy z toho, aké následky môže mať snaha zvyšovať ľudské schopnosti nad rámec toho, čo je zvyčajne možné. Práve tieto sú pre nás výzvou, aby sme sa starostlivo zamysleli nad základnými otázkami ohľadom mozgu: Čo z nás robí ľudí? Čo nás robí jedinečnými? Ako a prečo myslíme a konáme určitým spôsobom?“ povedal Thomas Baldwin, profesor filozofie na Británii je York University, ktorý vedie štúdiu.

Rada ako nezávislý orgán zaoberajúci sa etickými otázkami, ktoré vyvstávajú v súvislosti s každodenným vývojom v biológii a medicíne, sa chce zamerať na tri hlavné kategórie v oblasti neurotechnológií, ktoré menia ľudský mozog: prepojenie mozgu a počítača (brain-computer interfaces - BCIs), neurostimulačné techniky ako hlboká mozgová stimulácia (deep brain stimulation – DBS) alebo transkraniálna magnetická stimulácia (transcranial magnetic stimulation /TMS/ a terapia nervových kmeňových buniek (neural stem cell therapy).

Tieto technológie sú už v rôznych fázach vývoja pre použitie v liečbe ochorení vrátane Parkinsonovej choroby, depresie a mozgovej mŕtvice a odborníci sa domnievajú, že by mohli priniesť značné výhody, najmä u pacientov s ťažkým ochorením alebo poškodením mozgu. Okrem toho majú však obrovský potenciál aj mimo zdravotníckej oblasti. Vo vojenských aplikáciách je prepojenie mozgu a počítača používané pre vývoj zbraní alebo vozidiel ovládaných na diaľku iba mozgovými signálmi. Veľký komerčný priestor pre ich využitie vzniká v hernom priemysle, a to v súvislosti vývojom počítačových hier ovládaných myšlienkami.

Vo svojom úvodnom prejave pred začatím konferencie Baldwin uviedol, že odhadovaný celkový obrat zo všetkých neurotechnológií, vrátane liečiv určených na liečbu mozgových porúch, je okolo $ 150 miliárd USD. "Odhliadnuc od samotných liečiv, predstavuje hodnota trhu pre spomínané zariadenia a technológie, v regióne asi $ 8 miliárd eur, a rýchlo rastie," povedal.

Kevin Warwick, profesor kybernetiky na univerzite v Readingu a podporovateľ väčšieho rozvoja neurotechnologického výskumu, uviedol, že niektoré experimentálne mozgové technológie majú v medicíne veľký potenciál. „Vzájomným prepojením mozgu a počítača môže počítač na základe signálov vysielaných z mozgu napríklad preložiť túžbu človeka pohybovať sa a následne použiť tieto signály na prevádzku na invalidnom vozíku alebo iný druh technológie. Osobám s locked-in syndrómom, ktoré nedokážu komunikovať, môže BCI zmeniť život," povedal. Podobne ako Baldwin však vyjadril obavy o bezpečnosť niektorých experimentálnych techník zavádzajúcich do mozgu implantáty a zdôraznil etický aspekt používania takýchto technológií v mimomedicínskych odboroch.

Čo ak sa táto technológia použije na diaľkové ovládanie vojenských lietadiel alebo zbraní? Kto preberie zodpovednosť za akciu? Mohlo by to spôsobiť zmazanie hraníc medzi človekom a strojom?“ pýta sa Baldwin.

Informácie o konferencii môžete nájsť na internetovej stránke www.nuffieldbioethics.org/neurotechnology.

Spracovala: Jana Breburdová
Foto: controlmind.info
Editovala: Zuzana Zoláková
Zdroj: reuters.com
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+8 =


-- žiadne príspevky --