Spotreba generických liečiv rastie | Medicínske právo
              

Články


Spotreba generických liečiv rastie


 | 17.8.2012 | komentárov: 1

Rastúca spotreba generík zredukovala v uplynulom desaťročí výdavky na zdravotnú starostlivosť o viac ako bilión dolárov.

Obrazok Generické liečivá sú mimoriadne dôležitou súčasťou farmaceutického trhu väčšiny vyspelých štátov. Ide o liečivo, ktoré môže byť uvedené na trh po uplynutí doby ochrany duševného vlastníctva patriaceho majiteľovi pôvodného registrovaného lieku. Generický liek sa môže od pôvodného lieku líšiť kvalitatívnym alebo kvantitatívnym obsahom pomocných látok a môže mať aj odlišnú liekovú formu. Musí však mať zhodný obsah a množstvo účinnej látky.

V USA došlo vďaka využívaniu generických liečiv len v uplynulom roku k zníženiu výdavkov o 158 miliárd dolárov. Podľa správy, ktorú každoročne vydáva GPA (Generic Pharmaceutical Association) bolo až 80% z celkového počtu liekov vydaných na lekársky predpis generickým liekmi. Ak si pacienti môžu namiesto pôvodného lieku zvoliť generický, v drvivej väčšine prípadov tak urobia. Hlavným dôvodom je cena. Pokiaľ je na trhu dostupný len originál, jeho cena býva spravidla vysoká, čím je samozrejme limitovaná aj jeho dostupnosť. Ak však lekáreň ponúka niekoľko verzií generického lieku, ich cena je v priemere až o 80% nižšia ako cena pôvodného liečiva. Dôvodom je skutočnosť, že spoločnosti, ktoré vyrábajú a predávajú generiká sa nepodieľajú na nákladoch výskumu a vývoja vynakladaných originálnym výrobcom. Za originálnym liekom je dlhoročný výskum a vývoj, proces sledovania bezpečnosti a registrácie.

Spotreba generík stále stúpa aj na Slovensku. Slovenská republika sa radí ku krajinám s vysokým podielom generických liečiv, t.j. podielom presahujúcim 30%. Vydávanie generických liečiv v našich podmienkach upravuje zákon č. 140/1998 Z.z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach. Zákon stanovuje povinnosť osoby oprávnenej vydávať lieky informovať poistenca o výške úhrady za predpísaný liek a o možnosti výberu náhradného generického lieku.
Prínos generík oblasti úspory verejných prostriedkov vynakladaných na liečivá  je samozrejme nepopierateľný. Jednotlivé krajiny sa preto v posledných rokoch snažia podnikať kroky, ktoré by viedli k zvýšeniu používania generických liečiv. Ak je však pacient zvyknutý na originál, nemusí mu generická kópia vždy vyhovovať.


Spracovala: Ingrid Tonhauserová
Foto: blog.spendingdoctor.com

Zdroje

- http://www.washingtonpost.com/business/report-generic-medicines-saved-193-billion-in-2011-more-than-1-trillion-over-past-decade/2012/08/02/gJQA51a5RX_story.html
-  www.generika.sk

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 2+3 =


Martin

(17.8.2012)
Výborný článok!
Ďakujem autorke.