Asistovaná samovražda: Nemecko pred Európskym súdom pre ľudské práva | Medicínske právo
              

Články


Asistovaná samovražda: Nemecko pred Európskym súdom pre ľudské práva


 | 27.7.2012 | komentárov: 0

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol v prípade asistovanej samovraždy v Nemecku o porušení vdovcových práv.

Obrazok Ulrich Koch napadol nemecký zákaz aktívne pomôcť inému spáchať samovraždu po tom, čo jeho ochrnutá manželka v roku 2005 vo Švajčiarsku požila jed.
Po škaredom páde, ktorý utrpela v roku 2002, ostala žena pána Kocha odkázaná na umelú pľúcnu ventiláciu a stálu ošetrovateľskú starostlivosť. Chcela ukončiť svoj život požitím sodíka pentobarbital, ale nemecký Federálny inštitút pre drogy a zdravotnícke pomôcky jej odmietal látku vydať. Výzvy pána Kocha v manželkinom mene v Nemecku nikam neviedli, pretože súdy citovali existujúci zákaz aktívnej asistovanej samovraždy. Napokon zariadenie Dignitas vo Švajčiarsku umožnilo pani Kochovej zomrieť.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v tomto prípade nerozhodoval o samotnom zákaze a rozhodnutie vo veci povolenia asistovanej samovraždy ponechal na jednotlivé štáty. Rozhodol však, že nemecké súdy by mali preskúmať sťažnosť pána Kocha a ich odmietnutie skúmať opodstatnenosť sťažnosti pána Kocha označil za porušenie článku 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach (konkrétne práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života).

ESĽP súčasne nariadil Nemecku vyplatiť pánovi Kochovi náhradu škody v sume 2500 eur a súdne trovy v sume 26 736 eur.

Štvrtkové rozhodnutie v Štrasburgu bolo iba formálne, keďže ním sudcovia deklarovali, že v Európe neexistuje zhoda vo výklade morálky asistovanej samovraždy.

Súdny prieskum zistil, že iba v štyroch zo štyridsiatich dvoch štátov v Rade Európy je povolené, aby lekár mohol predpísať smrteľnú drogu s cieľom umožniť pacientovi ukončiť svoj život.

PREKLAD: Jana Breburdová
FOTO: rts.ch


Pôvodnú správu nájdete tu
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 2+3 =


-- žiadne príspevky --