Ústavný súd Slovenskej republiky pozastavil účinnosť zákona č. 62/2012 Z. z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek | Medicínske právo
              

Články


Ústavný súd Slovenskej republiky pozastavil účinnosť zákona č. 62/2012 Z. z. o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek


 | 12.7.2012 | komentárov: 0

Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej včera (11.7.2012) na neverejnom zasadnutí pléna pozastavil účinnosť zákona o mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek.

Obrazok Tento zákon nadobudol účinnosť 1. apríla tohto roka. Návrh na začatie konania o súlade predmetného zákona s čl. 1 ods. 1, čl. 12 ods. 2 a čl. 13 ods. 3 a 4 v spojení s čl. 36 písm. a), čl. 20 ods. 1 a 4 Ústavy Slovenskej republiky a čl. 1 Dodatkového protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv podal prvý námestník generálneho prokurátora. Ústavný súd tento návrh prijal na ďalšie konanie.

Podnet na podanie návrhu dala Slovenská lekárska komora s odôvodnením, že na zvyšovanie miezd sestier a pôrodných asistentiek chýba finančné krytie a je selektívne tj. diskriminuje ostatných zdravotníckych pracovníkov. Rozhodnutie o pozastavení účinnosti zákona sa na strane sestier, ich samosprávnej organizácie Komor sestier a pôrodných asistentiek a novovzniknutých odborov stretlo s rozčarovaním. Komora sa preto rozhodla osloviť medzinárodné organizácie listom, v ktorom ich žiada o podporu a verejnú výzvu pre okamžité riešenie problému sestier na Slovensku.

Komora ešte minulý týždeň adresovala výzvu predsedovi vlády Slovenskej republiky, pričom na vládu  apelovala so žiadosťou, aby " využila všetky svoje kompetencie a možnosti, ktoré jej vyplývajú zo zákona a zabezpečila zachovanie zákona č. 62/2012 Z. z. o MMN, jeho uplatňovanie v praxi, zastavenie s tým súvisiacej degradácie sestier a pôrodných asistentiek a v neposlednom rade dofinancovanie rezortu, bez ktorého nie je možné verejnosti poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť a zaistiť finančné krytie oprávnených nárokov sestier, pôrodných asistentiek a iných zdravotníckych pracovníkov."

Spracovala: Zuzana Zoláková
Foto: carkhabar.com

List medzinárodným organizáciám tu
Tlačová správa Ústavného súdu Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 3+5 =


-- žiadne príspevky --