Štát Georgia zakázal väčšinu interrupcií v pokročilom štádiu gravidity a asistovanú samovraždu | Medicínske právo
              

Články


Štát Georgia zakázal väčšinu interrupcií v pokročilom štádiu gravidity a asistovanú samovraždu


 | 12.6.2012 | komentárov: 0

Guvernér Georgie Nathan Deal uzákonil dva právne predpisy, ktoré obmedzujú interrupcie v pokročilom štádiu gravidity a asistovanú samovraždu v štáte.

Obrazok Prvý zákon zakazoval väčšinu interrupcií po 20. týždni gravidity, čím sa Georgia stala ôsmym zo Spojených štátov stavajúcich mimo zákon väčšinu interrupcií v pokročilom štádiu gravidity. Podkladom bol kontroverzný výskum, podľa ktorého plod môže cítiť v takomto štádiu vývinu bolesť.  

Georgia už zakazuje väčšinu interrupcií v začiatku tretieho trimestra

Druhý zákon podpísaný Dealom označoval napomáhanie iným ľuďom vziať si život ako zločin. Najvyšší súd v Georgii vo februári označil predchádzajúci zákon, ktorý zakazoval reklamu služieb poskytujúcich asistovanú samovraždu, ako protiústavný. Súd rozhodol, že starý zákon porušoval právo slobodného prejavu.

Kritérium interrupcie schválené legislatívou vedenou republikánmi koncom marca zahŕňalo výnimky v prípadoch, keď ide o záchranu života matky a ak má plod závažné poruchy, na základe ktorých je jeho prežitie nepravdepodobné. „Legislatíva poskytuje humánnu ochranu nevinných schopných pociťovať bolesť a zároveň uvádza dôležitú výnimku v prípade „medicínsky márnych“ gravidít,“ uviedol vo svojom vyjadrení republikán Deal.

Organizácia Georgia Right to Life (Právo na Život Georgia), ktorá je proti interrupcii, pomenovala nový zákon ako „krok správnym smerom,“ no vyjadrila znepokojenie ohľadom výnimky pre „medicínsky márne“ tehotenstvá, v ktorých má plod tendenciu zomrieť hneď po pôrode. Odporcovia interrupcie sú toho názoru, že výnimka ponechala lekárovi otvorené dvere, aby odporučil interrupciu plodov, ktoré sú menej ako úplne zdravé.
Organizácia Planned Parenthood (Plánované Rodičovstvo), ktorá poskytuje zdravotnícke služby matkám a je najväčším poskytovateľom interrupcií v krajine, uviedla, že návrh zákona by ženám limitoval dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Organizácia vo svojom prehlásení tvrdí, že návrh zákona „spochybňuje každú ženu, ktorá činí hlboko osobné, súkromné zdravotné rozhodnutie.“ Georgia sa pridáva k štátom Alabama, Idaho, Indiana, Kansas, Nebraska, Arizona a Severná Karolína, ktoré zakazujú väčšinu alebo všetky interrupcie po 20. týždni tehotenstva.

Najvyšší súd Spojených štátov zlegalizoval interrupcie v roku 1973, ale povolil štátom zakázať procedúru potom, čo by plod mohol prežiť mimo maternice s výnimkou, keď bolo v ohrození zdravie matky.
Postavenie asistovanej samovraždy mimo zákon uvítal Dan Becker, prezidentom organizácie Georgia Right to Life (Právo na život), ktorý povedal, že „zabránenie nemorálnym a barbarským praktikám zabíjania v mene súcitu je tým správnym krokom.“      

Preklad a spracovanie: Ivana Ihnátová
Foto: politix.topix.com
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+4 =


-- žiadne príspevky --