Surogačné materstvo, eutanázia: najnovšie prieskumy ostro kritizované | Medicínske právo
              

Články


Surogačné materstvo, eutanázia: najnovšie prieskumy ostro kritizované


 | 6.2.2012 | komentárov: 0

Pri príležitosti prezidentských volieb v apríli tohto roka a zároveň blížiaceho sa „Týždňa informácií o rodinných právach“, ktorý bude prebiehať v dňoch od 13.febrára do 17.februára, Notárska Komora v Paríži zorganizovala veľký prieskum o každodenných spoločenských otázkach týkajúcich sa eutanázie, surogačného materstva, dedičstva, homosexuálnych párov a iné.

Obrazok  Dňa 26. januára sa Christian Lefebvre, prezident Notárskej komory v Paríži, vrátil k prieskumu BVA, výsledky ktorého dokazujú zmenu pohľadu Francúzov na matky ako nosičky detí v prípadoch surogačného materstva a eutanázie, či už z hľadiska etického, ako aj sociálneho. BVA tvrdí, že „Francúzi sú otvorení a ich názory sa vyvíjajú natoľko rýchlo, že v podstate až predbiehajú samotnú právnu úpravu.“ Anketa sa uskutočnila v dňoch 16.-17. decembra minulého roka na vzorke 971 respondentov vo veku 18 rokov a viac.

      Prieskum odhalil, že 63% opýtaných Francúzov by podporilo legalizáciu surogačného materstva v prípade, že je pár neplodný. Kuriozitou je, že „za“ legalizáciu je viac mužov (68%) ako žien (60%). 84% by priznalo právo na eutanáziu osobám trpiacim nevyliečiteľnou chorobou v poslednej fáze a zároveň by si túto cestu ukončenia života aj zvolili. Podľa Christiana Lefebra dané výsledky dokazujú nepopierateľný vývoj mentality vo Francúzsku.
Avšak pri otázke, či sa spoločnosť stala ultraliberálnou vyjadruje svoje pochybnosti. Pozoruje, že spoločnosť „hlása víťazstvo práva na“.. právo na manželstvo, právo na rodičovstvo, na dôstojnú smrť, ale bez toho, aby sa zamýšľali nad konkrétnym obsahom týchto práv.
Christian Lefebvre berie ako príklad prípad eutanázie, ktorú podporilo 84% Francúzov: "nebolo by vhodné ešte pred povolením práva na smrť, pomocou odborníkov objasniť spoločnosti aplikáciu nedávne prijatého zákona tzv. Leonettiho zákona (Práva chorých pacientov a koniec života) a zároveň vysvetliť využitie paliatívnej starostlivosti objavujúc neskôr nové možnosti, ktoré sa konkrétne naskytnú danej osobe?

Čeliac týmto výsledkom, prezident Notárskej komory v Paríži vysvetľuje, že by sme nemali ostávať len pri prieskumoch verejnej mienky, ktoré často odrážajú pomýlený názor alebo názor vyplývajúci z nedostatočnej informovanosti, aby nespôsobil rýchle a nestále reformy. Nakoniec poznamenal, že spoločenské debaty, ktoré ponúkajú jednoduché a  jediné riešenia sú nebezpečné.

Po výsledkoch prieskumu si Christian Lefebvre kladie otázku, či prislúcha vôbec verejnosti rozhodovať o otázkach, o ktorých nemusí byť dostatočne informovaná, v technickom aj sociologickom zmysle, o jej konkrétnych dôsledkoch a veciach s ňou spojených.


Spracovala: Erika Vadászová
Foto: braz-enu.blogspot.com

Zdroje: http://www.genethique.org/revues/revues/2012/Fevrier/20120201.1.asp
http://www.genethique.org/revues/revues/2012/Janvier/20120125.1.asp
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 6+1 =


-- žiadne príspevky --