Umelý semenník možno vytvorí semeno pre neplodných mužov | Medicínske právo
              

Články


Umelý semenník možno vytvorí semeno pre neplodných mužov


 | 23.1.2012 | komentárov: 0

Výskumníci v Kalifornii sa pokúšajú vytvoriť umelý semenník produkujúci ľudské semeno.

Obrazok Dr. Paul Turek, riaditeľ Turek Clinic v San Franciscu, ktorá sa špecializuje na mužskú neplodnosť uviedol, že cieľom nie je vytvoriť implantáty semenníkov, ale zariadenie vytvárajúce semeno, ktoré pomôže vedcom zistiť viac o príčinách mužskej neplodnosti.

 „Snažíme sa obnoviť proces tvorby spermií v trojdimenzionálnom systéme“, uviedol Turek. „Jednoduché laboratórne podmienky nám neumožňujú dosiahnuť priaznivý výsledok za účasti ľudí na výskume, a preto naše sú naše plány postavené na vytvorení umelého semenníka.“

Turek a jeho kolegovia vytvoria falošný semenník tak, že najprv vypestujú bunky, ktoré podporujú rast spermií v laboratóriu a následne pridajú mužské kmeňové bunky s cieľom vytvorenia nových buniek spermií. Turek uviedol, že „svätý grál“ jeho výskumu je produkcia spermií pre neplodných mužov, ktoré by mohli byť využité pri IVF liečbe na počatie detí, avšak dosiahnutie tohto cieľa potrvá ešte mnoho rokov.

Dr. Rick Paulson, riaditeľ programu plodnosti na Univerity of Southern California pre ABC News uviedol, že ak Turek a jeho tím budú úspešní, môže ísť o vzrušujúci posun vpred pre mužov, ktorí prišli o svoje semenníky kvôli rakovine, nehode, alebo z iných dôvodov, pre ktoré nie sú schopní vytvárať spermie. Avšak tím bude čeliť viacerým prekážkam, povedal Paulson.

 „Spracovanie DNA je veľmi zložitý proces prechodu z normálnej bunky na zárodočné bunky“ podobné spermiám, ktoré majú polovičný počet chromozómov ako ostatné bunky v tele, dodáva Paulson. „Nielenže budete musieť rozdeliť chromozómy na polovicu, ale taktiež musíte usporiadať DNA veľmi špecifickým spôsobom. Myslím, že to bude celkom náročné.“
Približne 15 % párov je neplodných, a podľa výskumov Mayo Clinic je asi v polovici týchto prípadov príčinou neplodnosti muž. Vedci už v dnešnej dobe dokážu získavať spermie zo semenníkov mužov, ktorí ich síce tvoria, avšak nie v dostatočnom množstve na to, aby boli schopní počať dieťa.

Paulson ďalej uviedol, že ešte náročnejšou úlohou pre vedcov bude vytvorenie vajíčok z kmeňových buniek s cieľom pomôcť neplodným ženám.

AUTOR: Carrie GANN
ZDROJOVÝ TEXT: GANN, C.: Artificial Testicle Could Make Sperm for Infertile Men, ABC News, January 19, 2012, http://abcnews.go.com/blogs/health/2012/01/19/artificial-testicle-could-make-sperm-for-infertile-men/
PREKLAD: Tomáš Szalontay
EDITOVALA: Zuzana Zoláková
FOTO: hcum.cl
Pôvodný článok nájdete tu
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 7+7 =


-- žiadne príspevky --