Pôrodnica je súdne stíhaná za odmietnutie umelého prerušenia tehotenstva zo zdravotných dôvodov | Medicínske právo
              

Články


Pôrodnica je súdne stíhaná za odmietnutie umelého prerušenia tehotenstva zo zdravotných dôvodov


 | 15.1.2012 | komentárov: 1

Krajská pôrodnica v meste Nancy je stíhaná za spôsobenie „morálnej ujmy “ manželskému páru z dôvodu odmietnutia vykonania umelého prerušenia tehotenstva zo zdravotných dôvodov.

Obrazok V novembri 2008 mladej žene v piatom mesiaci tehotenstva testy ukázali, že jej ešte nenarodená dcérka trpí vývojovou chybou, keď sa zistilo chýbajúce ľavé predlaktie. Pár požiadal o umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov lekársku komisiu Multidisciplinárneho centra prenatálnej diagnostiky (Centre pluridisciplinaire de diagnostic prénatal), ktorá ich žiadosť dvakrát zamietla.

Lekári sa domnievali, že situácia rodičov nespadá pod kritéria možností umelého prerušenia tehotenstva zo zdravotných dôvodov určených Zákonom o bioetike z roku 1994, čo im teda neumožňovalo žiadaný zákrok vykonať. Podľa tohto zákona je umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov možné len vtedy, ak je veľká pravdepodobnosť, že dieťa, ktoré sa má narodiť, trpí obzvlášť závažnou chorobou definovanou ako nevyliečiteľnou v čase stanovenia jej diagnózy. Lekárske združenie sa domnieva, že táto anomália je chorobou plodu stredného stupňa, čo neumožňuje rozhodnúť o oprávnenosti realizácie umelého prerušenia tehotenstva zo zdravotných dôvodov.

Advokát dvojice, Maitre Hervé Brosseau, sa dovolával „nedostatku ľudskosti“ zo strany pôrodnice. Pr.Israël Nisand, gynekológ-pôrodník v nemocnici v Štrasburgu pripomína, že neexistuje žiaden dostatočne spracovaný zoznam zdravotných porúch, ktorý by ospravedlňoval umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov a posúdenie závažnosti stavu zdravotného problému kolíše v závislosti od rôznych názorov lekárskych komunít. Na druhej strane taktiež dopĺňa, že s vývojom protéz nemôžeme v ich prípade usúdiť, že táto anomália predstavuje veľmi vážnu chorobu a deti narodené s takou malformáciou dokážu svoj hendikep veľmi ľahko vykompenzovať.

Po narodení dievčatka v marci 2009, rodičia zahájili súdny proces voči pôrodnici v Nancy za odmietnutie vykonania potratu. Podali žalobu na prvostupňový súd, ktorá im však bola zamietnutá. Odvolali sa a od druhostupňového súdu žiadali, okrem iného, sumu 50 000€ ako náhradu škody.

V polovici januára 2012 odvolací správny súd v Nancy žiadosť tohto páru opätovne zamietol.

Autorka: Erika Vadászová
Zdroje: http://www.genethique.org/revues/revues/2011/D%C3%A9cembre/20111207.2.asp
http://www.genethique.org/revues/revues/2012/Janvier/20120113.4.asp
Foto: datamationfoundation.org


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+4 =


Judita Némethová

(15.1.2012)
Argumentovat nedostatkom ludskosti pri odmietnuti zabit dieta kvoli chybajucemu predlaktiu si vyzaduje nekonecnu davku cynizmu a falosnej ohladuplnosti.

Tlieskam rozhodnutiam porodnice a francuzskych sudov!

"Po narodeni dievcatka v marci 2009, rodicia zahajlili sudny proces voci porodnici v Nancy za odmietnutie vykonania potratu"- Vyrovnat sa s fyzickym hendikepom je tazke. Ale vyrovnat sa s tym, ze vlastni rodicia ma kvoli nemu chceli dat zabit, to je rana na cely zivot…