Obamova administratíva odstraňuje z webu disciplinárne spisy lekárov | Medicínske právo
              

Články


Obamova administratíva odstraňuje z webu disciplinárne spisy lekárov


 | 26.9.2011 | komentárov: 0

Tri novinárske organizácie vo štvrtok (15.9.) protestovali proti rozhodnutiu Obamovej administratívy, na základe ktorého má byť z internetu odstránená databáza s informáciami o lekárskej disciplíne a zanedbávaní povinnej starostlivosti.

Obrazok Národnú lekársku databanku  (The National Practitioner Data Bank) vytvorenú v roku 1986, využívajú štátne lekárske komory, poisťovne a nemocnice. Verejné využívanie databázy s vymazanými menami a adresami lekárov poskytovalo dlhé roky hodnotné informácie výskumníkom a reportérom, ktorí sa zaoberali slabým dohľadom nad lekármi, trendmi v disciplinárnych konaniach a rozhodnutiami v týchto veciach.

Ako vyhlásil hovorca úradu Martin A. Kramer, v reakcii na sťažnosť Dr. Roberta T. Tennyho kansaského neurochirurga, dňa 1. septembra odstránil Health Resoruces and Services Administration, jeden z úradov Ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb verejne prístupné údaje zo svojej web stránky. Agentúra taktiež listom varovala reportérov pred porušením mlčanlivosti podľa federálnych zákonov, za čo by mohli byť v občianskom súdnom konaní pokutovaní sumou najmenej 11.000 dolárov. Oba tieto skutky pobúrili novinárske organizácie.

„Reportéri z celej krajiny využívali verejne prístupnú databázu pri písaní článkov odhaľujúcich závažné pochybenia pri lekárskom dohľade, ktoré ohrozovali pacienta. Charles Ornstein, prezident Združenia novinárov zaoberajúcich sa poskytovaním zdravotnej starostlivosti (Association of Health Care Journalists) a ProPublica reportér uviedol, že práve takéto články viedli k tvorbe novej právnej úpravy, ktorá zvyšovala transparentnosť vo viacerých štátoch a udržiavala sústredenie lekárskych komôr na otázky bezpečnosti pacientov.

Dve ďalšie národné organizácie novinárov – Investigative Reporters and Editors a Society of Professional Journalist sa pripojili ku skupine novinárov, aby adresovali list Mary K. Wakefield, administrátorke federálnej kancelárie. „V každom prípade, pokiaľ ide o ochranu súkromia lekárov, agentúra sa mýli“, napísali.
Kramer uviedol, že agentúra sa po tom, čo ju kontaktoval jeden z lekárov, začala sústrediť na reportéra Kansas City, keďže existovalo podozrenie, že informácie čerpal z  úplnej verzie databázy nielen z  jej verejnej časti.

„Už v minulosti sme poslali viacero podobných listov, avšak toto je prvý prípad, ktorý sa týkal novinára“, uviedol Kramer. Kramer ďalej dodal, že problém popísaný v liste sa stal bezpredmetným po tom, čo reportér vysvetlil, že údaje získal z verejne prístupnej databázy.  „Toto je koniec celej kauzy.“

„Agentúra však ďalej skúma verejné využitie údajov z databázy a pripravuje zmeny, aby bolo možné zaistiť utajenie údajov pred ich opätovným umiestnením na web“, uviedol Kramer, pričom dúfa, že databáza sa na internete opäť objaví do šiestich mesiacov.

„Budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme databázu dostali späť na internet tak rýchlo, ako to pôjde. Chceme mať istotu, že verejnosť, lekári a reportéri sa budú môcť dostať ku všetkým údajom, ktoré môžeme legálne zverejniť.“ Kramer ďalej uviedol, že nebude špekulovať o tom, aké zmeny nastanú. Agentúra údajne stále preskúmáva sťažnosť novinárov.

Ornstein tvrdí, že tento krok je len ďalším prejavom znepokojujúceho trendu Obamovej administratívy, ako je napríklad predvolávanie reportérov v súvislosti so slobodou tlače a právom verejnosti na informácie.

Kansas City Star, napriek výzve uvedenej v liste, 3. septembra zverejnil článok nazvaný „Lekári obvinení z nekalých praktík sú naďalej často nedisciplinovaní“.  „Ak máte záujem zistiť, či lekári, ktorí spáchali delikty súvisiace so zanedbaním starostlivosti naďalej vykonávajú v prax v Kansase a Missouri, The Star analyzoval tisícky záznamov z databázy“, uvádza titulok. Článok objavil 21 lekárov, ktorí majú viac ako 10 priestupkov v tejto oblasti, avšak nikdy neboli disciplinárne stíhaní a potrestaní.

Podľa reportéra novín Star Alana Bavleyho, Ornstein ako aj mnoho ďalších z celej krajiny vykonali rozsiahly prieskum súdov, štátnych agentúr a nemocníc, aby sa dostali k údajom o jednotlivých lekároch. Sám však uviedol, že databáza sama o sebe identitu neodhalí.

Ďalšie zaujímavé články z tejto oblasti, ktoré boli čiastočne podložené databázou vyšli v The Duluth News Tribune z Minesoty a The St. Louis Post-Dispatch, ktorý zverejnil minulý rok sériu článkov nazvanú „Kto ochraňuje pacientov?“.

AUTOR: Duff Wilson
ZDROJOVÝ TEXT: Wilson, D.: Obama Administration Removes Doctor Disciplinary Files From the Web, The New York Times, September 15, 2011
OBRÁZOK: any.biz
PREKLAD: Tomáš Szalontay
EDITOVAL: Zuzana Zoláková
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 7+10 =


-- žiadne príspevky --