Austrálsky darca spermií prehral boj s lesbickým párom | Medicínske právo
              

Články


Austrálsky darca spermií prehral boj s lesbickým párom


 | 19.8.2011 | komentárov: 0

Súd rozhodol, že meno muža z Austrálie, ktorý daroval spermie lesbickému páru, musí byť odstránené z rodného listu dieťaťa.

Obrazok Súd v Sydney uviedol, že bývalá partnerka matky narodeného má právo nato, aby jej meno bolo uvedené v rodnom liste, hoci sa rozišli v roku 2006. S vyslovením pochopenia pre otca sudca rozhodol, že nemá žiadne zmluvné právo byť uvedený v rodnom liste. Muž, ktorý sa pokladá za rodiča, uviedol: „Ide o veľmi zlý deň pre otcov“.

Na okresnom súde 58-ročný muž, ktorého meno nemôžeme zo zákonných dôvodov uviesť , označil rozhodnutie súdu za zničujúce. „Nie je to moja dcéra pokiaľ ide o zákon. Zákony sú nedostatočné a chýba úprava, ktorá by chránila ľudí ako som ja,“ povedal.


Zjavné pochopenie

"Myslím, že ide o prvý prípad, kedy meno darcu spermií v Austrálii nútene odstránili z oficiálnych dokumentov," povedal spravodajca BBC Phil Mercer v Sydney. Otec odpovedal na inzerát v novinách, v ktorom lesbický pár hľadal pomoc s počatím dieťaťa. Dievčatko sa narodilo v roku 2001. Partnerka matky uviedla, že chcela, aby bolo jej meno uvedené v rodnom liste, aby sa zabránilo „zmätku na školách, v nemocniciach a na ministerstvách“. Aj keď sa sudca Stephen Walmsley vyjadril, že mužovi rozumie, rozhodol, že darca spermií nemá rodičovské práva podľa austrálskeho právneho poriadku. „Ako (darca spermií) pripúšťa, pred narodením dieťaťa neexistovala žiadna dohoda o jeho registrácii pre prípad, že bude súhlasiť s darovaním spermií. Vyjadrujem mužovi pochopenie -  urobil to, čo považoval za najlepšie pre dieťa,“ povedal sudca.


Zdroj: bbc.co.uk
Obrázok: marchpr.com
Preklad: Vladimír Volčko
Editoval: Zuzana Zoláková Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+3 =


-- žiadne príspevky --