Rusko prijalo zákon, ktorý obmedzuje potraty | Medicínske právo
              

Články


Rusko prijalo zákon, ktorý obmedzuje potraty


 | 28.7.2011 | komentárov: 2

Prezident Dmitrij A. Medvedev podpísal zákon, ktorý je prvým krokom smerujúcim k obmedzeniu potratov. Ďalšie obmedzenia môžu nasledovať na jeseň tohto roka, kedy má ruský parlament rokovať o návrhu zákona o zdraví. Zatiaľ čo v sovietskych časoch bol v Rusku výkon potratov voľný a neobmedzený, súčasné spory v otázke potratov začínajú pripomínať debatu v Spojených štátoch.

Obrazok Horná komora parlamentu prijala tento mesiac novelu zákona o reklame. Prehľad zmien, ktoré nadobudnú účinnosť o 30 dní,  sa vo štvrtok (14.7.) objavil na internetových stránkach Kremľa. Zmeny zákona vyžadujú od poskytovateľov potratov, aby 10 percent zo svojej reklamy venovali popisu nebezpečného vplyvu interrupcie na zdravie ženy. Zároveň zakazujú, aby sa potrat označoval za bezpečný  liečebný  postup.

Stručný prehľad zmien na webe uvádza, že nový zákon „je ako celok zameraný na ochranu zdravia ženy a zaväzuje poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí vykonávajú umelé prerušenie tehotenstva, aby akákoľvek propagácia potratu zahŕňala upozornenie na nebezpečenstvo tohto postupu pre zdravie ženy a na možné škodlivé následky vrátane neplodnosti.“

Medvedev týmto spôsobom bojuje proti znižovaniu pôrodnosti a prudkému poklesu populácie Ruska, v súčasnosti na necelých 143 miliónov obyvateľov. Ženy by mali k pôrodom povzbudiť aj rôzne ponúkané stimuly, ako platby za tretie dieťa alebo pozemky.

Oficiálne štatistiky uvádzajú, že počet interrupcií oproti deväťdesiatym rokom výrazne klesol. V roku na 1.3 milióna. Oponenti potratov však tvrdia, že skutočné číslo môže byť niekoľkonásobne vyššie. Jedným z nich aj prezidentova manželka Svetlana Medvedevová. Jej Nadácia pre sociálne a kultúrne iniciatívy zahájila minulý piatok (7.júl) celonárodnú kampaň „Daj mi život!“, pričom tento týždeň označila  na svojich stránkach a informačných materiáloch za “týždeň proti interupciám”.

V jednej z brožúr Nadácia varuje, že dôsledky tohto nepremysleného kroku môžu mať ničiace následky. Ženám sú ponúkané grafické opisy zdravotných rizík predovšetkým rozrušovania hormónov spôsobom, ktorý by mohol viesť k vzniku rakoviny.

Kampaň podporujú aj niektoré miestne samosprávy a štátne zdravotnícke zariadenia tým, že ponúkajú rodinám a osamelým ženám konzultácie s cieľom predísť potratu a zvýšiť pôrodnosť. Kampaň je spojená s Dňom rodiny, lásky a vernosti, sviatkom, ktorý vytvorila p. Medvedevová a ruská ortodoxná cirkev. Tento sviatok sa viaže na Pjotra a Fevroniu, ktorí v 12. storočí vládli v Murome,  v regióne umiestnenom juhovýchodne od Moskvy a neskôr boli vyhlásení za svätých. Prezident a jeho manželka odcestovali do Muromu, aby tak podporili rodinné hodnoty a pôrodnosť. Medzitým, Valerij Draganov, člen provládnej strany Jednotné Rusko,  predložil  dolnej komore parlamentu balíček zákonov, ktoré výrazne obmedzujú výkon interupcie.

Predstavitelia ruskej ortodoxnej Cirkvi sa však sťažujú na fakt, že členovia parlamentu, ktorí podporujú právo na interupciu, majú mnoho pozmeňujúcich návrhov, ktoré pozdržia prijatie zákona. Hlasovanie o návrhu zákona, ktorý spôsobil v Rusku mnoho rozruchu, sa presunulo na jeseň. Na druhej strane, zástancovia práv na interupciu, medzi ktorých patria feministky, lekári a demografi, zorganizovali pre novinárov prednášky a dokonca aj malý protest v St. Peterburgu. Boris Denisov, demograf Štátnej moskovskej university pracujúci na vytvorení pro-choice koalície si myslí, že “ keďže spiatočníci nemôžu vrátiť históriu, tak sa uchyľujú aspoň k takým nezmyselnostiam ako je týždeň bez potratov.”

Rev. Maksim Obukhov, ruský ortodoxný kňaz, ktorý bojuje proti interupciám od deväťdesiatych rokov, a kedysi bol jedným z mála, trvá na tom, že mnoho Rusov súhlasí  s obmedzeniami. Minulý mesiac sa v Moskve konala konferencia, na ktorej sa zišli odporcovia potratov z Ruska, Spojených štátov a východnej Európy. Jej výsledkom bolo vyhlásenie odsudzujúce tzv. „sociálne úchylky“, vrátane „odmietnutia manželstva a rodenia detí“.

Preklad: Jana Breburdová

Editoval: Zuzana Zoláková

Zdroj: nytimes.com

Obrázok: winmentalhealth.com


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+5 =


CharlesViero

(4.2.2021)
tinder sign up , tinder login
browse tinder for free

Tinder dating site

(26.1.2021)
tinder date , tinder app
tinder website