Oklahomský onkológ a klinika sú zodpovední za prehliadnutie infekcie | Medicínske právo
              

Články


Oklahomský onkológ a klinika sú zodpovední za prehliadnutie infekcie


 | 24.7.2011 | komentárov: 0

Posledné, čo mala Lynda French na mysli, keď začala s chemoterapiou, bolo jej hrubé črevo. Avšak po tom, čo podstúpila liečbu rakoviny, museli jej ho kvôli zápalu odstrániť. Celkovo sa podrobila štrnástim operáciám, ktoré zmenili jej dennú rutinu po zvyšok života. Oklahomská porota v máji tohto roku priznala Lynde French 4, 5 miliónové odškodné po tom, čo zažalovala onkológa a kliniku Cancer Care Associates. Žalobu založila na tvrdení, že pred zahájením chemoterapie mala byť opätovne testovaná na infekciu hrubého čreva.

Obrazok “Držali sme sa nášho prípadu, ktorý bol jednoduchý-  najprv mali pacientku testovať a nezačínať chemoterapiu bez potvrdenia infekcie”, povedal Glendell Nix, hlavný právny zástupca pacientky.  

Tri ženy a denník


V roku 2006  po tom, ako French diagnostikovali rakovinu prsníka, musela podstúpiť operáciu na odstránenie rakovinových buniek z lymfatickej uzliny. Po operácii nasledovala mastektómia.  Následne jej chirurg predpísal antibiotiká.

O niekoľko dní ju na pohotovosti prijali s hnačkami. Tu jej diagnostikovali zápal hrubého čreva vyvolaný antibiotikami a ona odovzdala vzorku stolice na vykonanie testu, ktorý by potvrdil diagnózu. (Žalobkyňa sa pred pojednávaním dohodla s chirurgom, ktorý  predpísal antibiotiká, na  vyrovnaní v nezverejnenej výške).

Na ďalši deň navštívila svojho onkológa, ktorý mal v dispozícii len správu z pohotovosti, ale nie výsledky testov. Podľa French jej onkológ povedal, že bude musieť znova podstúpiť testy na infekciu Clostridium difficile alebo C-diff, predtým než o deväť dní začne s chemoterapiou.

Onkológ následne odcestoval mimo mesto bez toho, aby zdravotnej sestre zodpovednej za chemoterapiu nechal  inštrukcie o opakovaní testov na C-diff. French sa podľa plánu prihlásila v nemocnici na chemoterapiu. “V momente, keď začala s chemoterapiou infekcia explodovala,” hovorí Nix, jej právny zástupca.  Onkológ vo svojej výpovedi uviedol, že French nikdy nepovedal, že by jej mali opakovane spraviť testy a že sa musí mýliť.

Sestra a švagriná French však dosvedčili, že sa zúčastnili jej sedenia s onkológom a počuli, ako povedal, že pred chemoterapiou musí byť znova testovaná.  Okrem toho si ženy kvôli prehľadnosti viedli záznamy o návštevách lekárov a podstúpenej liečbe, ktorý obsahoval aj poznámky o sedení, na ktorom sa spomenulo, že pred začatím chemoterapie je potrebné testy opakovať.  

Nix (právny zástupca žalobkyne), ktorý si zvykne nahrávať prípravné výpovede svedkov, na pojednávaní niekoľkokrát preukázal nekonzistentnosť vo svedectvách svedkov na strane žalovaných.  Napríklad, Nix sa spýtal odborníka na infekčné choroby, ktorý svedčil v prospech žalovaného, či Immodium, ktoré bolo French podané v prvý deň  chemoterapie, je kontraindikované pre osoby, ktoré trpia  C-diff. Ako Nix spomína, svedok začal na lavici svedkov pokašliavať a hmkať. “ Tak som pustil video s jeho prípravnou výpoveďou, kde som sa ho pýtal rovnakú otázku tj. Je Immodium kontraindikované pre osoby, ktoré trpia C-diff? On  odpovedal: “ Áno, je.”

Právna zástupkyňa oboch žalovaných  Jennifer R. Annis na žiadosť o vyjadrenie neodpovedala.


Pravidlá premávkyNajväčšou výzvou pre Nixa bolo uchopiť prípad  pre  porotu zrozumiteľným spôsobom.  

Počas pojednávania sa sústredil na tri ústredné skutočnosti, ktoré nazval “pravidlá cestnej premávky”. Išlo o tieto pravidlá: Prioritou lekárov by mala byť bezpečnosť pacienta, Nikdy by nemali podávať lieky, ktoré sú kontraindikované a mali byť  komunikovať s ostatnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Každého zo znalcov sa spýtal, či súhlasia s týmito pravidlami a každý z nich, dokonca aj znalci na strane žalovaných, súhlasili. Aby ďalej objasnil “pravidlá cestnej premávky” a posadil členov poroty do sedadla vodiča, vytvoril ukážky značiek s upozorneniami, pričom sa každá týkala infekcie jeho klientky. Vedľa  každej z nich bola značka “Daj prednosť v jazde”. Za všetkými z týchto značiek sa nachádzala značka STOP, ktorá znázorňovala skutočnosť, že žalovaní mali vykonať testy na potvrdenie infekcie.

Ďalšou  grafickou pomôckou, ktorú Nix vytvoril s cieľom zjednodušiť celý prípad, bol chronologický prehľad návštev lekárov s farebným rozlíšením pre každého lekára, ktorého jeho klientka navštívila.

“Každá návšteva u lekára bola zaznačená v čiernom poli, návštevy iných lekárov v červenom poli a testy na C-diff v žltom poli, takže bolo evidentné, že testy sa nerealizovali pred začatím chemoterapie,” uviedol  Nix.

V záverečnej reči vysvetlil, že okrem nákladov na zdravotnú starostlivosť vo výške približne 1, 3 milióna dolárov, si jeho klientka  musí štyri až päťkrát denne odsávať výlučky z tela.  Ak by sa tento čas zrátal, ide o 36 tis. hodín počas jej života. Na druhej strane, ako uviedla právna zástupkyňa žalovaných “pravidlá cestnej premávky”, ktoré načrtol Nix, nie sú právnymi štandardmi a pre porotu poznamenala, že pravidlo “bezpečnosť pacienta na prvom mieste” vo svojich inštrukciách nenájdu.  “Bol som šokovaný týmto argumentom” povedal Nix, ktorý od poroty požadoval odškodné vo výške  siedmych miliónov.

Po viac ako dvojhodinovej porade poroty, ktorá sa skladala zo siedmych žien a piatich mužov, vyniesla verdikt. Žalobkyni priznala odškodné vo výške 4,5 milióna, za ktoré hlasovali deviati porotcovia. Traja boli proti.


Preklad: Zuzana Zoláková

Obrázok: goodriskgovernancepays.com

Zdroj: mamedicallaw.com Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 2+8 =


-- žiadne príspevky --