Rozsudok v prípade Haas v. Švajčiarsko (31322/07) | Medicínske právo
              

Články


Rozsudok v prípade Haas v. Švajčiarsko (31322/07)


 | 13.7.2011 | komentárov: 0

Odmietnutie poskytnúť smrtiaci liek bez lekárskeho predpisu nie je porušením článku 8 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd

Obrazok Pán Ernst Haas trpí mánio-depresívnou poruchou už celých 20 rokov. V roku 2004 sa stal členom mimovládnej organizácie Dignitas, keďže chcel spáchať samovraždu. Následne od niekoľkých psychiatrov márne žiadal predpísanie smrtiacej látky- pentobarbitalu sodného. Ministerstvo zdravotníctva kantónu Zürich odmietlo  3. augusta 2005 pánovi Haasovi vydať tento liek bez lekárskeho predpisu, čo potvrdili aj ďalšie rozhodnutia súdov. Federálny tribunál zamietol jeho odvolanie a rozhodol, že pred predpísaním smrtiacej látky je nutné vyšetrenie duševného stavu žiadateľa.  

V roku 2007 žalobca predložil prípad Európskemu súdu tvrdiac, že odmietnutím poskytnúť mu smrtiaci liek bez lekárskeho predpisu a vyšetrením duševného stavu došlo k porušeniu článku 8 Dohovoru. Európsky súd  20. januára 2011 však na základe "priestoru pre voľnú úvahu" usúdil, že nejde o porušenie článku 8 Dohovoru  a nevyniesol rozhodnutie, keďže  je povinnosťou štátov zabezpečiť, aby  mohol jednotlivec dôstojne  ukončiť svoj život. Proti tomuto rozhodnutiu nebolo možné podať odvolanie na Veľkú komoru ESĽP.

.
Spracoval: Jana Breburdová
Zdroj: ehcrnews.wordpress.com
Obrázok: wikipedia.org
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 9+5 =


-- žiadne príspevky --