Nemecký parlament vo štvrtok odsúhlasil obmedzené využitie genetického testovania ľudských embryí | Medicínske právo
              

Články


Nemecký parlament vo štvrtok odsúhlasil obmedzené využitie genetického testovania ľudských embryí


 | 10.7.2011 | komentárov: 0

Predimplantačná genetická diagnostika (PGD- preimplantation genetic diagnosis) , pri ktorej sa jedna až dve bunky extrahujú z vyvíjajúceho sa embrya za účelom testovania genetických porúch, rozdelila vlády jednotlivých štátov. Mnohí proti nej protestujú z náboženských či etických dôvodov alebo namietajú, že diagnostika umožní rodičom, aby si vybrali „dieťa na mieru“.

Obrazok Nový zákon povoľuje screening embryí rodičom, ktorí majú predispozície pre závažné genetické poruchy  a v prípadoch, kedy je pravdepodobné, že tehotenstvo skončí pôrodom mŕtveho dieťaťa alebo potratom.

Existujúca nemecká právna úprava predimplantačnú genetickú diagnostiku plne neupravuje. Nemecký najvyšší súd minulý rok rozhodol, že parlament by sa touto problemtikou mal zaoberať, a to s ohľadom na vážne genetické poruchy. Ešte krátko pred hlasovaním však medzi 600 nemeckými poslancami nebola jasná väčšinová podpora pre žiaden z troch konkurujúcich si návrhov týkajúcich sa genetického testovania ľudských embryí. Tie variovali od striktného zákazu diagnostiky cez  obmedzenú legalizáciu až po kompromis medzi oboma možnosťami.

Jeden z členov parlamentu, Steffen Bockhahn, člen strany Ľavica (Die Linke pozn. prekl.)  vystúpil v debate s emocionálnym prejavom, keď spomenul, ako jemu a jeho manželke screening umožnil mať dieťa.

Ministerka práce  Ursula von der Leyen z konzervatívnej strany kancelárky Angely Merkelovej sa před hlasovaním pre televíziu ARD vyjadrila, že obavy z „detí vytvorených na mieru“ nie sú podložené.

„Tzv. deti vytvorené na mieru, ktoré by boli hudobne alebo športovo nadané či mali modré oči, sú výmysel“, povedala von der Leyen, lekárka a matka siedmych detí. „Celý problém sa týka výskytu vážneho ochorenia v individuálnych prípadoch.“  

Deti vytvorené na mieru?

Jeden z návrhov, podporovaný aj kancelárkou Merkelovou,  požadoval striktný zákaz PGD. Navrhovatelia tvrdili, že predimplatačná diagnostika môže viesť k tomu, že si rodičia budú vyberať vlastnosti svojho dieťaťa.  

Kerstin Janich, žena z okolia Mníchova, ktorej štvorročný syn zomrel na genetickú chorobu, v nedávnom interview pre televíziu Reuters vyjadrila názor, že v súčasnosti panuje malé pochopenie verejnosti pre dôvody, ktoré motivujú niektorých rodičov s problémom počať vlastné dieťa k tomu, aby podstúpili screening.  "Nejde o povolenie „vytvárať deti na mieru“ s blond vlasmi a modrými očami alebo o to, že choré dieťa si nezasluhuje žiť, povedala. „Ide o utrpenie celej rodiny, súrodencov, príbuzných a priateľov.“

Podľa novej právnej úpravy, rodičia budú musieť prejsť konzultáciou a získať súhlas etickej komisie pre výber embrya, ktoré bude testované negatívne na isté anomálie, ešte predtým než sa implantuje do maternice.  Navrhovatelia zákazu si myslia, že to môže negatívne ovplyvniť toleranciu inakosti v spoločnosti.

Wolfgang Thierse z opozičnej strany sociálnej demokracie si myslí, že screening  môže v individuálnych prípadoch predísť utrpeniu, ale „v každom prípade ide o porušenie práva na život.“  

Paul Devroey, riaditeľ reprodukčnej medicíny  na klinike  Free University of Brussels v interview pre Reuters TV uviedol,  že striktný zákaz  PGD by spôsobil migráciu zákrokom do susedných krajín, kde je výkon screeningu legálny.

Autor: REUTERS

Preklad:
Zuzana Zoláková

Zdroj:
http://www.reuters.com/article/2011/07/07/us-germany-embryo-vote-idUSTRE7664HJ20110707

Obrázok: ivf-de.org



 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+6 =


-- žiadne príspevky --