Francúzsko a obmedzený prístup k asistovanej reprodukcii | Medicínske právo
              

Články


Francúzsko a obmedzený prístup k asistovanej reprodukcii


 | 27.5.2011 | komentárov: 0

Podľa posledného hodnotenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je Francúzsko krajinou s najlepším systémom zdravotnej starostlivosti. Zákroky asistovanej reprodukcie (ART) sú tu plne hradené z poistenia (Sécurité Sociale), Francúzsko má najvyšší počet kliník asistovanej reprodukcie na svete. Do dnešného dňa sa vďaka ART vo Francúzsku narodilo 200,000 detí.

Obrazok

Na druhej strane, vláda prísne obmedzuje prístup k asistovanej reprodukcii (access to ART). Asistovaná reprodukcia je dostupná len mladým, neplodným heterosexuálnym párom, ktoré žijú v manželstve alebo partnerstve minimálne dva roky.

Obmedzený prístup k asistovanej reprodukcii bol prijatý v úprave z roku 1994 spolu s ďalšími bioetickými zákonmi. Obmedzenie prístupu k asistovanej reprodukcii Dr. Melanie Latham pripisuje nielen zákonnej úprave, ale aj francúzskemu Občianskemu zákonníku (Code Civil). V práci Regulating Reproduction: A Century of Conflict Between Britain and France (Právna úprava reprodukcie: storočný konflikt medzi Veľkou britániou a Francúzskom) Dr. Latham uvádza, že francúzska vláda sa viac spolieha na preventívnu a vyčerpávajúcu právnu úpravu v porovnaní s  vládami spojených štátov alebo  Spojeného kráľovstva.  Napríklad americká vláda nemá takmer žiadnu dozornú funkciu nad asistovanou reprodukciou, čo znamená, že prístup homosexuálnych párov, nevydatých alebo starších žien k asistovanej reprodukcii je obmedzený len ich finančnou situáciou.

Možno najpolemickejšiou je podmienka, podľa ktorej je asistovaná reprodukcia prístupná len heterosexuálnym párom.  Vylúčenie homosexuálov je niekedy zdôvodňované argumentom, že homosexuálne páry nemôžu splodiť dieťa tj. neschopnosť počať nie je zdravotnou indikáciou, a preto v týchto prípadoch nemožno hovoriť o neposkytnutí zdravotnej starostlivosti.  Okrem toho, mužské homosexuálne páry by pri asistovanej reprodukcii museli využiť  surogačné matky. Surogácia je však vo Francúzsku zakázaná, pričom ide o opatrenie, ktoré je súčasťou systému, ktorý odmieta obchodovanie s ľudským telom.

Francúzi ďalej obhajujú obmedzenie prístupu k asistovanej reprodukcii princípom projet parental (zodpovedné rodičovstvo), ktorý si žiada preverenie pre zabezpečenie “dobrých” rodičov.

Článok AMP: L’assistance médicale à la procréation en pratique, ktorého autorom je Dr. Jacques Lansac, predseda francúzskeho Národného združenia gynekológov a pôrodníkov, a  Dr. Fabrice Guerif, ďalej vysvetľuje  projet parental ako zvýhodnenie potenciálneho práva dieťaťa na dobrých rodičov  pred potenciálnym právom rodičov “na dieťa”.  Francúzska vláda využila projet parental nato, aby zúžila termín optimálne rodičovstvo na heterosexuálne páry.

Zdá sa, že táto požiadavka nie je v súlade s liberálnym a sekulárnym image Francúzskeho štátu, ktorý si vytvoril tým, že v roku zaviedol registrované partnerstvá a v roku 1995 zakázal nenávistný prejav voči gayom a lesbičkám.  Obmedzenie prístupu k asistovanej reprodukcii  odráža konzervatívne názor, pokiaľ ide o hodnoty tradičnej rodiny, keďže podmienka týkajúca sa heterosexuality ostala zachovaná aj po revízii bioetických zákonov v roku 2004 a 2009. Takéto rozhodnutie podporila aj francúzska verejnosť rovnako ako  štúdia L’Encephale. Tá prezentovala súhlasný názor lekárov, že deti homosexuálnych rodičov môžu mať vývojové problémy. Každopádne, v rámci Socialistickej strany sa našli aj nesúhlasné hlasy, najvýznamnejšie asi v roku 2007 počas boja o prezidentské kreslo medzi Segolene Royal a Nicholasom Sarkozym. Royalová podporovala  manželstvá gayov a  plné práva na adopciu a ARTs.  Prezidentská kandidátka sa v roku 2006 pre časopis Tetu vyjadrila,  že najzásadnejšiou otázkou je otázka diskriminácie.

Podmienka heterosexuality zakladajúca sa na projet parental je príkladom toho, ako sa pomocou politiky asistovanej reprodukcie síce darí udržať socioekonomickú triedu, ale zároveň táto politika viedie k marginalizácii a znevýhodneniu menšiny vo francúzskej spoločnosti. Právomoc francúzskej vlády vo veci asistovanej reprodukcie sa odvodzuje od finančnej kontroly  Sécurité Sociale, ktorú vykonáva dozorný orgán  Francúzsky biomedicínsky úrad. Ak sa tieto inštitúcie rozhodnú pre princípy sociálneho konzervativizmu, budú uzákonené. Možeme len dúfať, že štátne orgány prehodnotia definíciu rodičovstva v ďalšom kole noviel bioetických zákonov.  

 

Zdroj: http://www.yalemedlaw.com/2011/04/defining-parenthood-assisted-reproduction-in-france/

 

Autor: Connie Cho

Preklad: Zuzana Zoláková

Obrázok zdroj: year3french.wikispaces.com
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+8 =


-- žiadne príspevky --