Európsky súd rieši ďalší prípad sterilizácie slovenskej Rómky | Medicínske právo
              

Články


Európsky súd rieši ďalší prípad sterilizácie slovenskej Rómky


 | 22.3.2011 | komentárov: 0

Tridsaťročná Rómka, identifikovaná len iniciálami V.C., zažalovala pred súdom slovenskú vládu. Počas pôrodu jej druhého dieťaťa v roku 2000 jej údajne nezákonne a bez predchádzajúceho súhlasu podviazali vaječníky.

Obrazok Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa začal v utorok zaoberať prípadom slovenskej Rómky, ktorá tvrdí, že ju bez jej súhlasu v nemocnici sterilizovali pre jej etnický pôvod.
Európsky súd pre ľudské práva už minulý rok riešil prípad nezákonnej sterilizácie ôsmich rómskych žien. Súd vtedy rozhodol, že Slovensko porušilo práva týchto žien zakotvené v Európskom dohovore o ľudských právach, keďže nemali prístup k lekárskej dokumentácií týkajúcej sa sterilizácie, ktorej boli nevedomky podrobené.
Tribunál prisúdil každej z ôsmich sťažovateliek 3 500 eur ako kompenzáciu za vzniknutú ujmu, ktorú im musel vyplatiť štát.
Košická mimovládna Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorá sa problematike násilných a vynútených sterilizácií venuje od roku 2002, zmonitorovala asi 140 prípadov rómskych žien, ktoré boli sterilizované bez súhlasu. Podozrenia z násilných sterilizácií sa objavili aj v susednom Česku a ďalších krajinách východnej Európy a vyvolali medzinárodný ohlas.

zdroj: tvnoviny.sk, pôvodne tu.
foto: tvnoviny.sk


 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+3 =


-- žiadne príspevky --