Téma marec-apríl: Informovaný súhlas | Medicínske právo
              

Články


Téma marec-apríl: Informovaný súhlas


 | 5.3.2011 | komentárov: 0

Informovaný súhlas. Základ pre „oprávnené“ poskytnutie zdravotnej starostlivosti ktorý zosobňuje princíp povinného rešpektovania fyzickej a psychickej autonómie každej fyzickej osoby. Tento inštitút je vyjadrením základných atribútov vzťahu medzi dvoma subjektmi - lekárom a jeho pacientom Pri prvom z nich (lekár) sa očakáva, že jeho činnosť je vedená úmyslom pomôcť inej osobe predísť poškodeniu zdravia a pokiaľ už k chorobe došlo, vykonať všetko preto, aby sa zdravie pacientovi prinavrátilo. U pacienta sa zas akosi prirodzene očakáva, že prijme starostlivosť, ktorú mu lekár ponúka.

Obrazok V praxi sú tieto predpoklady pod tlakom konkrétnej situácie. Dôvod? Aj v tomto prípade sú na každej strane ľudia s osobitými vlastnosťami, povahou, či mentálnym vybavením. Každý z nich má vlastné predstavy o tom čo je dobré, žiadúce, čo by sa malo urobiť a aké prostriedky pre dosiahnutie cieľa využiť.
Mám dojem, že predošlý politický systém tento vzťah zdeformoval do takej miery, že z anomálií vyformoval štandard. U pacienta sa predpokladalo, že mlčky prijme to čo mu lekár ponúka. No nielen to, pre zdravotníckych pracovníkov pacient nebol „partnerom“, stal sa z neho akoby len „objekt“ ktorý má byť uzdravený.
V priebehu posledných dvadsiatich rokov sa vzťah medzi dvoma rovnocennými partnermi (lekár - pacient) uzdravuje. Som presvedčený, že práve miera akou spoločnosť vníma potrebu a rozsah uplatnenia informovaného súhlasu v medicínskej praxi ovplyvňuje ďalšie čiastkové práva a povinnosti zdravotníckych pracovníkov a pacientov v ich vzájomnej interakcii.
Ani dnes nie je možné konštatovať, že právne nastavenie informovaného súhlasu dorazilo do cieľovej rovinky. O tom vedia svoje predovšetkým samotní zdravotnícki pracovníci ktorí sú denne konfrontovaní so „špeciálnymi“ situáciami pri ktorých riešenia nie sú zďaleka jednoduché. Potvrdzuje to aj rozhodovacia činnosť domácich súdov a Európskeho súdu pre ľudské práva.
Aké sú historické kontexty informovaného súhlasu? Čo formovalo tento inštitút? Je naozaj nevyhnutné ho v každom prípade bezvýhradne rešpektovať? Môže pacient do budúcna zaviazať lekára ako má postupovať v prípade, keď už v dôsledku svojej choroby nebude vedieť prejaviť svoju vôľu? Aké môžu byť dôsledky nerešpektovania vôle pacienta? Toto sú len niektoré z tém, ktorým sa budeme v priebehu mesiaca marec a apríl na portály pravo-medicina.sk venovať. Vzhľadom na aktuálnosť témy veríme, že sa k príspevkom, ktoré na portáli uverejníme rozbehne aj podnetná diskusia.


foto: http://www.ncpp.ie Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+9 =


-- žiadne príspevky --