Massachusetts uvažuje o Listine genetických práv | Medicínske právo
              

Články


Massachusetts uvažuje o Listine genetických práv


 | 2.3.2011 | komentárov: 0

Genetic Information Non-Discrimination Act (GINA), ktorý bol zavedený do právneho poriadku temer pred tromi rokmi bol prelomový, ale úprava bola limitovaná. CGS ho v tých časoch opísal ako "dobrý prvý krok" a iní taktiež súhlasili. Finálna úprava, ustanovená v novembri 2010, bola nápomocná, ale stále obsahovala isté limity. Existujú však náznaky, že rozvoj by mal pokračovať.

Obrazok


Ďalší krok by mal byť nasledovať na úrovni každého štátu, s tým, že Massachusetts bude lídrom. The Forum on Genetic Equity ma vytvorenú Listinu genetických práv (Massachusetts Genetic Bill of Rights), ktorá je spolupodporovaná senátorkou Harriett Chandler a Zástupkyňou Ellen Story, a podporovaná zákonodarcami z najmenej 17 iných štátov. Kľúčové body, ktoré listina zavádza sú:
•    právo na súkromie s rešpektom ku genetickým informáciám a materiálu

•    že genetické informácie a materiál sú osobnostné vlastníctvo

•    že zdravotnícke zariadenia nemôžu odoprieť liečbu & wellness iba na základe objavu genetického markera

•    že genetické informácie a materiál nemôžu byť použité napríklad pri dlhodobej starostlivosti alebo pri invalidnom poistení

•    že tzv. "autopoistenci" nemôžu používať genetické informácie  pri tvorení poistení a sadzieb

Listina obsahuje o.i. iné typy ochrany, robí zo sprenevery genetických údajov trestný čin alebo zakazuje používanie genetických profilov bankármi. (Panuje obava, že by mohli, povedzme, odmietnuť hypotéky ľuďom, u ktorých je riziko srdcového infarktu.) Zaujímavá diskusia o jeho dôlsledkoch je v Genomics Law Report a na GenomeWeb's Pharmacogenomics Reporter, pozadie je taktiež priblížené na Forum's FAQ page.

Je zrejmé, že genetická ochraná by mala byť upravená na národnej úrovni, aby sa zabránilo chaotickej zmesi rôznorodých štátnych zákonov. Iniciatíva Massachusetts, ktorá je stále ďaleko od ideálu, by mohla predstavovať istý rámec pre Federálnu legislatívu alebo aspoň byť stimulom na diskusiu a rozvoj práva v tejto oblasti. Minimálne to posunie dialóg niekam inam, čo je zaiste dobrá vec...


preklad: Vladimír Volčko
zdroj: biopoliticaltimes.org, pôvodne TU.
foto: images.businessweek.com.


 

 

 
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 3+1 =


-- žiadne príspevky --