ESĽP povedal "NIE" právu na asistovanú samovraždu | Medicínske právo
              

Články


ESĽP povedal "NIE" právu na asistovanú samovraždu


 | 2.2.2011 | komentárov: 0

Európsky súd pre ľudské práva jednohlasne konštatoval, že neexistuje právo na asistovanú samovraždu.Pozadie tohto dôležitého rozsudku leží vo Švajčiasrsku. 57-ročný Švajčiar Ernst G. Haas cítil, že nemôže ďalej žiť dôstojný život, potom čo 20 rokov bojoval s bipolárnou afektívnou poruchou.

Obrazok  Dva razy sa pokúsil o samovraždu, ale potom ho napadlo, že použije sodný pentobarbital, liek iba na predpis. Žiaden psychiater by mu to však nepredpísal. Požiadal teda švajčiarskú vládu o povolenie získať pentobarbital sodný bez predpisu. Opieral sa o Článok 8 založený na pozitívnom záväzku štátu, prostredníctvom ktorého má vytvoriť podmienky na samovraždu bez rizika že sa nepodarí resp. bez bolesti.

Rôzne švajčiarske súdy odmietli. Pán Haas potom žiadal 170 rôznych psychiatrov, či by ho mohli vyšetriť, aby sa dostal k pentobarbitalu sodnému. Všetci odmietli.

Následne sa pán Haas dovolával Článku 8 Dohovoru, ktorý garantuje právo na súkromie, a žaloval švajčiarsku vládu na Európskom súde pre ľudské práva.

20. januára súd rozhodol. Pripustil, že sa v Článku 8 objavuje právo na samovraždu. Bolo to podložené v roku 2002 prípadom Pretty. Súd v ňom uznal právo britskej ženy na smrť, keď považovala svoj život za nedôstojný a zenpokojujúci.

Článok 2 Dohovoru však garantuje právo na život a väčšina členských štátov dala právu na život väčšiu váhu ako právu na samovraždu.

Súd zdôraznil, že system predpisovania má chrániť ohrozených ľudí pred unáhlenými rozhodnutiami a má zabrániť zlému zaobchádzaniu. To platí tým viac v krajine ako Švajčiarsko, kde je asistovaná samovražda legálna. Tiež vyhlásil, že riziko zneužitia prítomné v systéme, ktorý uľahčuje asistovanú samovraždu nemožno podceniť. Preto predpisovanie lekárom a vyštrenie psychiatrom na uistenie sa, či je vôľe slobodná sú vhodnou ochranou.

autor: Michael Cook, bioedge.org
preklad: Vladimír Volčko
pôvodne: tu
foto: blogs.nyu.edu

 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 4+5 =


-- žiadne príspevky --