Desaťročnica portálu pravo-medicina.sk prináša nové výzvy | Medicínske právo
              

Články


Desaťročnica portálu pravo-medicina.sk prináša nové výzvy


 | 21.12.2017 | komentárov: 0

Portál pravo-medicina.sk oslávi v roku 2018 svoju desaťročnicu. Tento zaujímavý projekt bol pilotnou aktivitou Komory pre medicínske právo – MEDIUS a okrem odbornej úlohy plnil edukačné funkcie pre študentov práva. Dôležitou súčasťou portálu pravo-medicina.sk bola bezplatná pacientska poradňa, ktorú dodnes využilo niekoľko stoviek pacientov. Je čas sa pozrieť vpred a posunúť úlohy portálu do nových projektov.

Aká bola prvotná myšlienka?

Internetový portál pravo-medicina.sk vznikol v roku 2008, pod hlavičkou OZ MEDIUS (dnes Komora pre medicínske právo - MEDIUS). Ambíciou tohto projektu bolo postupom času pokryť čo najširšiu oblasť medicínskeho práva a bioetiky. Komora pre medicínske právo – MEDIUS pri jeho vedení spolupracovala aj so študentami Právnickej fakulty UPJŠ.

 Kto stál za odborným obsahom

Napĺňanie portálu si za svoj koníček v priebehu jeho života zvolilo viac ako päťdesiat spolupracovníkov, ktorí prispeli prekladmi odborných právnych článkov či bioetických tém. Autormi článkov uverejnených na portáli sú poprední odborníci na medicínske právo zo Slovenska a z Českej republiky, medzi ktorými sú ústavní sudcovia, sudcovia všeobecných súdov, advokáti či vysokoškolskí pedagógovia. Okrem medicínskeho práva sa čitatelia mohli oboznámiť s názormi bioetikov, lekárov, farmaceutov a teológov a na vybrané na bioetické témy.

Obsah ktorý pomáha odborníkom a študentom

V databáze portálu sa dnes nachádza takmer 300 judikátov slovenských a zahraničných súdov, ktoré sa zaoberajú otázkami zdravotnej starostlivosti a právami z nej vyplývajúcimi.

Portálu poskytlo vo forme rozhovoru svoj pohľad na vybrané situácie 39 hostí. Články, ktoré sa venujú medicínskemu právo a bioetike dosiahli úctyhodné číslo 771. Na odborné názory publikované na portáli sa v odôvodneniach svojich rozhodnutí odvolali viaceré domáce a české súdy.

Právnici advokátskej kancelárie h&h PARTNERS, ktorá s portálom spolupracovala od jeho spustenia, ako aj študenti Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zodpovedali 374 pacientskych otázok a pomohli nájsť pacientom základný smer pre riešenie ich problému.

Dôležití ľudia za oponou

 Myšlienku vytvoriť špecializovaný portál priniesol člen Komory a advokát Ivan Humeník, ktorý sa oblasti medicínskeho práva venuje od začiatku svojej profesionálnej kariéry. Humeník zodpovedal v prvých rokoch fungovania portálu za tvorbu jeho obsahu. Portál by nemohol fungovať bez významnej pomoci Zuzany Zolákovej, ktorá okrem tvorby obsahu dlhodobo manažovala spoluprácu Komory s Právnickou fakultou a s externými prispievateľmi portálu. Medzi ďalšie dôležité osoby patrí bioetik a teológ Inocent Mária Szaniszlo, ktorý zodpovedal za bioetickú časť portálu. V posledných dvoch rokoch portál viedla Veronika Miková. S portálom dodnes spolupracovalo niekoľko desiatok autorov.

Komora pre medicínske právo – MEDIUS by týmto chcela poďakovať všetkým autorom, spolupracovníkom a čitateľom, ktorí venovali svoj čas tvorbe obsahu portálu, či jeho „konzumácii“. :) 

Plány na nasledujúce obdobie – privítajte Pacientskeho ombudsmana

 S pribúdajúcim vekom portálu prišli nové pohľady na jeho ďalšie smerovanie. Komora pre medicínske právo – MEDIUS sa rozhodla, že portál v jeho súčasnej podobe už ďalej nebude rozvíjať. Obsah však ostáva naďalej na internete, dostupný pre každého, kto o neho prejaví záujem. Na portál však už nebudú pribúdať aktuality, články, ani ďalší odborný obsah. Komora bude naďalej v spolupráci s právnikmi advokátskej kancelárie h&h PARTNERS prevádzkovať bezplatnú pacientsku právnu poradňu.

 Informácie o medicínskom a farmaceutickom práve môžu záujemci naďalej nachádzať na webstránke medipravnik.sk, ako aj na pripravovanej webstránke pacientskekauzy.sk. Tieto portáli prevádzkuje advokátska kancelária h&h PARTNERS, ktorá sa špecializuje na medicínske a farmaceutické právo.

 Komora plánuje v nasledujúcom období odštartovať nový projekt zameraný špeciálne pre pacientov. Projekt má názov pacientskyombudsman.sk. Po spustení novej stránky na ňu bude presunutá aj právna pacientska poradňa fungujúca zatiaľ na pravo-medicina.sk. Pacientsky ombudsman bude informačný portál o pacientskych právach a o možnostiach ich uplatňovania. Portál bude obsahovať jednotlivé životné situácie pacienta s právnymi usmerneniami, čo môže pacient urobiť a na koho sa obrátiť. Predpokladaný termín spustenia portálu pacientskyombudsman.sk je jún 2018.

 
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 4+2 =


-- žiadne príspevky --