Počas štrajku sa nebude meniť platenie odvodov | Medicínske právo
              

Články


Počas štrajku sa nebude meniť platenie odvodov


 | 8.9.2017 | komentárov: 0

Rezort zdravotníctva uvedený bod z navrhovanej novely zákona o zdravotnej starostlivosti vypustil.

Obrazok

Platenie zdravotných odvodov počas štrajku sa nebude meniť. Rezort komplexne akceptoval pripomienky, ktoré vzišli z medzirezortného pripomienkového konania a uvedený bod z navrhovanej novely zákona o zdravotnej starostlivosti vypustil.

Ministerstvo navrhlo, aby odvody počas štrajku platila za štrajkujúceho zamestnanca povinne odborová organizácia, bez ohľadu na členstvo štrajkujúcich zamestnancov v odboroch. Proti takejto úprave ostro vystúpili Moderné odbory Volkswagen (MOV). Podľa odborovej organizácie  tento krok by de facto znemožnil využitie ústavného práva na štrajk pre menšie odborové organizácie, ktoré by povinné platenie odvodov pre všetkých štrajkujúcich zamestnancov, aj nečlenov ich organizácie, finančne položilo. Doteraz platenie odvodov za štrajkujúcich zamestnancov záviselo na možnostiach a rozhodnutí odborovej organizácie. Ak odborová organizácia nemala na úhradu odvodov za štrajkujúcich, tak to nemusela urobiť a štrajkujúci si poistenie hradili individuálne sami, ale štrajk sa uskutočnil v snahe zlepšiť pracovné a najmä mzdové podmienky zamestnancov.

Proti navrhovanej zmene sa okrem iných postavili aj nezávislí poslanci okolo Miroslava Beblavého.

Odborníčka na dane a odvody Jaroslava Lukačovičová, ktorá spolupracuje so vznikajúcou politickou silou okolo Beblavého, považovala navrhovanú zmenu na povinnú úhradu zdravotných odvodov odbormi za protiústavnú. Podľa nej návrh nepriamo potláčal právo zamestnancov na štrajk tým, že štrajkovať by mohli iba tí zamestnanci, ktorých zastupujúce odborové organizácie by mali dostatok finančných prostriedkov..

Jedným z dôvodov, pre ktorý sa rezort zdravotníctva rozhodol navrhnúť povinnú úhradu zdravotných odvodov odborovou organizáciou, bolo aj zníženie byrokratickej záťaže pre zamestnávateľov, ktorí musia v súčasnosti prihlásiť a odhlásiť počas štrajku zamestnancov zo zdravotného poistenia.

Povinnosť zamestnávateľa odhlásiť a následne prihlásiť zamestnanca z titulu štrajku bola totiž nahradená novou povinnosťou, na základe ktorej by zamestnávateľ musel do 8 dní nahlasovať zdravotnej poisťovni menný zoznam štrajkujúcich zamestnancov a rovnako odborovej organizácii údaje o štrajku, štrajkujúcich zamestnancoch a uhradených preddavkov na zdravotné poistenie. Administratívne povinnosti zamestnávateľa by tak boli ešte náročnejšie ako doteraz.


Zdroj: https://vzdravotnictve.sk/

 
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 3+10 =


-- žiadne príspevky --