Ministerstvo plánuje umožniť veterinárom predpisovať humánne lieky | Medicínske právo
              

Články


Ministerstvo plánuje umožniť veterinárom predpisovať humánne lieky


 | 24.8.2017 | komentárov: 0

Veterinári budú môcť predpisovať v malých množstvách humánne lieky na použitie pre zvieratá. Ministerstvo zdravotníctva plánuje problematiku upraviť v novele zákona o liekoch, ktorú chce predložiť do legislatívneho procesu v septembri.

Obrazok

Veterinári ani v minulosti neboli oprávnení vyberať lieky v lekárňach, nebolo to však ani explicitne zakázané. Tým, že sa sprísnili sankcie za porušovanie legislatívy, sa začalo "stránenie sa" výberu liekov na recepty od veterinárov.

Riešením je možnosť vyberať lieky v malých množstvách. To znamená, že naďalej majú možnosť vo väčších objemoch pracovať s distribútorom alebo cez držiteľa registrácie lieku, ale pokiaľ pôjde o menšie množstvá budú oprávnení si vybrať z verejnej lekárne jeden liek na veterinárne použitie, ktorý je ale určený ako humánny liek.

Ministerstvo v tejto súvislosti aktuálne cez novelu zákona o zdravotnej starostlivosti nepriamo mení aj zákon o liekoch. Lekárnici by tak mali každého štvrťroka nahlasovať údaje o počte liekov vydaných na základe veterinárneho predpisu. Rovnako veterinári budú povinní viesť evidenciu o predpísaných humánnych liekoch.

 


www.vzdravotnictve.sk
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 4+5 =


-- žiadne príspevky --