Sídlo Európskej liekovej agentúry na Slovensku? | Medicínske právo
              

Články


Sídlo Európskej liekovej agentúry na Slovensku?


 | 4.7.2017 | komentárov: 0

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker sa v utorok 27. Júna stretol v Londýne s predstaviteľmi vedenia, ako aj zamestnancami Európskej liekovej agentúry (EMA). Témou rokovania bola prezentácia slovenskej kandidatúry na presídlenie tejto inštitúcie.

Obrazok

EMA je vplyvným decentralizovaným orgánom, ktorý má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonávanie dohľadu nad bezpečnosťou liekov a hrá taktiež dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle. V dôsledku Brexitu sa bude musieť presídliť z Veľkej Británie do jednej z krajín EÚ.

Slovensko zatiaľ nie je sídlom žiadnej európskej agentúry.  Tento fakt je jedným z hlavných argumentov našej kandidatúry. Spomedzi piatich uchádzačov je SR zároveň hodnotená ako ekonomicky najsilnejšia, s výhodnou geografickou polohou. Podľa záverov Európskej rady by sa mali sídla budúcich úradov v prvom rade nachádzať v štátoch, ktoré k EÚ pristúpili v roku 2004 alebo neskôr a prednosť majú dostať práve tie, v ktorých ešte žiadny úrad ani agentúra EÚ nesídli. "My toto kritérium spĺňame. Navyše sme ekonomicky silná krajina, nachádzame sa v bezpečnom prostredí a disponujeme vedecko-výskumnou a vzdelávacou základňou," uviedol minister T. Drucker. V porovnaní so súčasným sídlom EMA, má Slovensko aj nižšie prevádzkové náklady na fungovanie agentúry a nižšie životné náklady pre zamestnancov a ich rodiny.

EMA zamestnáva stovky vysokokvalifikovaných odborníkov z celej Európy a jej príchod na Slovensko by bol prínosom aj z hľadiska posilnenia sektoru zdravotníctva v medzinárodnom meradle. Perspektívne môže priniesť vytvorenie nových pracovných príležitostí, lepšie možnosti pre univerzity a výskumníkov, ako aj posilnenie kontaktov so zahraničím. Na príprave slovenskej kandidatúry pracuje medzirezortná koordinačná skupina, ktorej gestorom je rezort zdravotníctva. Všetky kandidujúce štáty musia odovzdať svoje ponuky do 31. júla.  Európska komisia ponuky zhodnotí na základe kritérií a špecifických požiadaviek, pričom konečné rozhodnutie sa očakáva v novembri tohto roka.


Zdroj: http://www.health.gov.sk/
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 1+4 =


-- žiadne príspevky --