Novely o zdravotnom a sociálnom poistení smerujú na ústavný súd | Medicínske právo
              

Články


Novely o zdravotnom a sociálnom poistení smerujú na ústavný súd


 | 1.7.2017 | komentárov: 0

Obe novely považujú opoziční poslanci za protiústavné kvôli zrušeniu maximálneho vymeriavacieho základu na zdravotné odvody.

Obrazok

Časť opozície, konkrétne 41 poslancov zo strany SaS, hnutia OĽaNO-NOVA a hnutia Sme rodina – Boris
Kollár, dáva sťažnosť priamo na Ústavný súd SR.

Poslancom sa nepozdáva novela zákona o sociálnom poistení, kde sa zvýšil maximálny vymeriavací základ z 5- násobku na 7-násobok priemernej mzdy.

Druhá zmena sa týkala zákona o zdravotnom poistení, kde došlo k zrušeniu maximálneho vymeriavacieho základu na zdravotné odvody.

Spomínané dve novely považujú poslanci za protiústavné, pretože podľa Ústavy SR vláda nemôže zvyšovať daňové a odvodové zaťaženie bez racionálnych argumentov a bez zdôvodnenia, na základe akých ekonomických a sociálnych argumentov zvyšuje dane a odvody.
Ministerstvo zdravotníctva to zdôvodnilo tým, že potrebuje viac peňazí na rekonštrukcie a modernizácie nemocníc. Podľa podpredsedníčky SaS ich vlastná revízia výdavkov konštatuje neefektívne vynakladanie zdrojov. Podľa nej má rezort zdravotníctva priestor na to, aby zefektívnením získal dodatočné zdroje, a z týchto financoval potrebné rekonštrukcie a modernizácie.


Zdroj: slovlex.sk
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 10+7 =


-- žiadne príspevky --