Menej bolesti vďaka EÚ ? | Medicínske právo
              

Články


Menej bolesti vďaka EÚ ?


 | 23.6.2017 | komentárov: 0

Európska komisia spustila platformu s cieľom zmiernenia účinku bolesti na spoločnosť. Na konferencii „2017 Societal Impact of Pain Symposium“ (SIP) na Malte sa 7.-9. júna stretli poprední predstavitelia národných vlád a zástupcovia rôznych asociácií pacientov za účelom rozšírenia spolupráce v oblasti boja proti bolesti.

Obrazok

Bolesť spôsobuje veľkú záťaž pre jednotlivcov a vedie k obrovským nákladom v systéme zdravotnej starostlivosti, ale aj v rámci celej spoločnosti, v hospodárstve a v politike zamestnanosti. Chronická bolesť je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia vyhľadávajú lekársku pomoc. V súčasnosti ide približne o 100 miliónov občanov EÚ.

Na sympóziu boli formulované jasné politické odporúčania. Martin Seychell, zástupca generálneho riaditeľa riaditeľstva pre zdravie a bezpečnosť potravín, oznámil v prejave, že Európska komisia sleduje vedenie SIP a spustila platformu EÚ pre politiku v oblasti zdravia s cieľom vybudovať most medzi zdravotníckymi systémami a tvorcami politík. Medzi ďalšie oblasti zdravotnej politiky patrí aj spoločenský vplyv bolesti a bude mu vyhradená vlastná skupina expertov. Platforma EÚ pre politiku v oblasti zdravia bude fungovať dvoma spôsobmi: online diskusie a spolupráca, ako aj osobné stretnutia na usporiadanie cielených tematických diskusií.

Okrem vytvorenia platformy sa sympózium venovalo aj ďalším témam:

  • Vypracovať nástroje na hodnotenie spoločenského vplyvu bolesti
  • Iniciovať politiku zameranú na vplyv bolesti na zamestnanosť
  • Uprednostňovanie bolesti v rámci vzdelávania pre zdravotníckych pracovníkov, pacientov a širokú verejnosť
  • Zvýšenie investícií do výskumu spoločenského vplyvu bolesti

"Z dlhodobého hľadiska by iniciatíva Európskej komisie mohla pozitívne riešiť niektoré odporúčania prezentované počas sympózia SIP a odrážať cieľ maltského predsedníctva o štruktúrovanej spolupráci medzi systémami zdravotnej starostlivosti. Je to obrovský krok vpred pre naše úsilie a pacientov v celej Európe, "povedal potešený Bart Morlion, prezident Európskej federácie bolesti EFIC, ktorá je zodpovedná za vedecký rámec SIP.


Zdroj:

https://www.sip-platform.eu/

https://europskenoviny.sk/
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 3+3 =


-- žiadne príspevky --