Ratifikácia Minamataského dohovoru o ortuti pomôže ochrániť milióny životov na celom svete | Medicínske právo
              

Články


Ratifikácia Minamataského dohovoru o ortuti pomôže ochrániť milióny životov na celom svete


 | 31.5.2017 | komentárov: 0

Európska únia v sídle OSN v New Yorku odštartovala proces nadobudnutia platnosti globálnej zmluvy o ortuti, ktorej cieľom je znížiť vystavenie človeka tejto látke.

Obrazok

Ortuť je kov, ktorý sa za normálnej teploty odparuje. Je toxická, a jej organické zlúčeniny sú ešte toxickejšie. Jej zdrojom v ovzduší sú spaľovacie procesy. Obsiahnutá je v morských sedimentoch a má schopnosť sa koncentrovať v morských živočíchoch. Ortuť má schopnosť sa kumulovať v tele človeka a viesť k toxickým prejavom s poškodením mozgu i periferných nervov. Organické zlúčeniny ortuti môžu vyvolať postihnutie obličiek a tráviaceho traktu. Najohrozenejšou skupinou populácie sú malé deti, tehotné ženy a choré osoby.

Minamatský dohovor, pomenovaný podľa miesta v Japonsku, kde došlo k najhoršiemu prípadu znečistenia ortuťou v dejinách, sprísni environmentálne normy na celom svete. Okrem iného aj prispeje k vytvoreniu rovnakých podmienok pre všetky veľké ekonomiky, týkajúcich sa požiadaviek životného prostredia. Je nutné podotknúť, že podľa najnovších odhadov, 40 – 80% ortuti uloženej v Európe, pochádza z emisií v iných častiach sveta. Dohovor je teda reakciou na nutnosť prijať razantné medzinárodné opatrenie.

Karmenu Vella, komisár EÚ pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo, uviedol: „Nová globálna zmluva o ortuti pomôže ochrániť milióny ľudí na celom svete pred vystavením tomuto toxickému ťažkému kovu. EÚ touto ratifikáciou urobila rozhodujúci krok, ktorým sa začal proces nadobudnutia platnosti dohovoru. Ide o veľký úspech environmentálnej diplomacie EÚ, ktorým sa zdôrazňuje záväzok EÚ k ráznemu a sústredenému medzinárodnému opatreniu.“ Vzhľadom na zásadnú úlohu, ktorú v rokovaniach o Minamatskom dohovore zohrávala EÚ, bol jeho obsah do veľkej miery inšpirovaný legislatívou Únie.

Prvé zasadnutie konferencie zmluvných strán Minamatského dohovoru o ortuti sa uskutoční 24. – 29. septembra 2017 v Ženeve.


Zdroj:

www.europskenoviny.sk/zdravie

www.shmu.sk
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+9 =


-- žiadne príspevky --