Študenti majú po škole povinnosti voči zdravotným poisťovniam | Medicínske právo
              

Články


Študenti majú po škole povinnosti voči zdravotným poisťovniam


 | 31.5.2017 | komentárov: 0

Ide o povinnosť nahlásiť, kto bude za nich ďalej platiť zdravotné odvody. Doteraz to za nich robil štát.

Obrazok

Študenti majú po ukončení štúdia na strednej alebo vysokej škole povinnosť nahlásiť svojej zdravotnej poisťovni, kto bude za nich ďalej platiť zdravotné odvody. Doteraz to za nich robil štát. Upozorňuje na to Asociácia na ochranu práv pacientov.

Ak nato študenti zabudnú, môžu sa z nich stať neplatiči a hrozia im sankcie. Štát platí za absolventa strednej školy odvody na zdravotné poistenie do konca školského roka  teda do 31. augusta. Po ukončení vysokoškolského štúdia však platia iné pravidlá, Deň po tom, ako si študent splní všetky časti záverečnej skúšky a obháji diplomovú prácu, prestáva byť študentom, zdravotné odvody štát za neho už neodvádza.

Ak chce absolvent strednej školy ďalej pokračovať v štúdiu na vysokej škole, musí zdravotnej poisťovni predložiť potvrdenie o návšteve školy.

Hoci absolvent vysokej školy ihneď po absolvovaní záverečných skúšok nenastupuje do zamestnania, poistné za neho musí byť uhradené. Preto by sa v takomto prípade mali do siedmich dní buď evidovať na príslušnom úrade práce ako uchádzači o zamestnanie, a v tom prípade za nich bude poistné naďalej platiť štát, alebo by sa mali prihlásiť ako samoplatitelia.

 


Zdroj :http://vzdravotnictve.sk/
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 2+8 =


-- žiadne príspevky --