Epidémia osýpok v Rumunsku a spolupráca WHO | Medicínske právo
              

Články


Epidémia osýpok v Rumunsku a spolupráca WHO


 | 8.5.2017 | komentárov: 0

Dr. Zsuzsanna Jakab, regionálna riaditeľka WHO pre Európu, navštívila koncom apríla Rumunsko s cieľom poskytnúť podporu národným snahám o kontrolu najväčšej epidémie osýpok zaznamenanej v posledných rokoch.

Obrazok

Epidémia osýpok sa od januára 2016 rozšírila po celej krajine a postihla ľudí všetkých vekových kategórií. K 28. Aprílu 2017 bolo zaznamenaných viac ako 4800 prípadov vrátane 23 úmrtí. Najväčšie zaťaženie padlo na deti, ktoré boli príliš mladé na očkovanie.  Rumunsko dnes čelí kritickému nedostatku zahŕňajúc  vakcíny proti osýpkam, mumpsu i ružienky (rubeoly).

Hlavnou udalosťou spomínanej návštevy bol politický dialóg o imunizácii nazvaný "Očkovanie: problematika verejného zdravia", medzi rumunským ministerstvom zdravotníctva a Krajinským úradom WHO v Rumunsku.

Ako uviedla Dr. Jakab:  „Teší ma, že máme príležitosť diskutovať o spoločných prioritách v oblasti zdravia. Od Rumunskej vlády očakávame plnenie záväzkov. Neexistuje žiadny nedostatok prostriedkov, nástrojov alebo stratégií na zabezpečenie toho, aby sa Rumunsko pripojilo k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré prekročili hranice smerujúce k eliminácii osýpok aj rubeoly.″

Účastník politického dialógu - predseda vlády Sorin Grindeanu hovoril o záväzku vlády vyriešiť súčasný nedostatok dodávok očkovacej látky a zabezpečiť predvídateľnosť, flexibilitu a kontinuitu dodávok v budúcnosti:  "Je to stav, ktorý nemožno ďalej akceptovať. Je neprípustné, aby sa v Rumunsku každoročne vyskytli krízy s nedostatkom očkovacích látok. Táto situácia spôsobila utrpenie najmä tým rodinám, ktorých deti zomreli na osýpky. Pre tieto tragédie neexistujú žiadne výhovorky.

V rámci celoštátnej očkovacej kampane, sa rumunský minister zdravotníctva Florian Bodog zaviazal:

  • Vytvoriť účinný systém riadenia vakcín
  • Upraviť právne predpisy týkajúce sa nákupu očkovacích látok s cieľom udržať proces transparentný a predvídateľný
  • Vypracovať viacročný plán na posúdenie potreby vakcín
  • Zjednodušiť mechanizmy tvorby cien
  • Zabezpečiť zásoby vakcín pre výnimočné situácie

Zároveň začiatkom apríla 2017 ministerstvo zdravotníctva zaviedlo nový zákon o očkovaní, vďaka ktorému bude očkovanie povinné pre deti navštevujúce materské školy a rovnako v štádiu školskej dochádzky.


Zdroj:    http://www.euro.who.int/en/home
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 5+8 =


-- žiadne príspevky --