V Rusku zriadili pracovnú skupinu na vysokej úrovni pre riešenie problému s HIV | Medicínske právo
              

Články


V Rusku zriadili pracovnú skupinu na vysokej úrovni pre riešenie problému s HIV


 | 2.5.2017 | komentárov: 0

Ruská federácia reaguje na veľký počet infekcií HIV. Od roku 2005 sa počet nainfikovaných osôb zdvojnásobil a v roku 2016 bolo potvrdených až 824 700 ľudí trpiacich týmto vírusom. Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s WHO založili pracovnú skupinu na vysokej úrovni pre vyriešenie danej krízy( HLWG / HIV ).

Obrazok

Táto skupina bude fungovať ako dynamický mechanizmus a platforma pre národných a medzinárodných expertov na výmenu vedomostí a skúseností o účinných zásahoch v boji proti HIV. Tematické pracovné skupiny sa vytvoria pod záštitou HLWG / HIV s cieľom preskúmať dôkazy a osvedčené postupy. Výsledky týchto hodnotení budú schválené HLWG / HIV a predložené ministerstvu zdravotníctva pre ďalšie rozhodnutia.

Na prvom stretnutí  skupiny sa zišli okrem zástupcov ministerstva zdravotníctva aj poprední predstavitelia WHO pre prenosné choroby a liečbu HIV. Predmetom bolo najmä určenie priorít na roky 2017/2018.

Nová pracovná skupina je založená na úspešnom modeli pracovnej skupiny na vysokej úrovni pre tuberkulózu. Ruskej federácii sa vďaka tejto skupine podarilo za posledných 5 rokov počet nainfikovaných tuberkulózou výrazne znížiť.

Stúpajúca tendencia prípadov HIV pretrváva aj na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva zistil najväčší počet prípadov vo väčších mestách, najmä v  Bratislavskom kraji. Výskum z roku 2015 ukazuje, že od roku 1985 sa na našom území zaznamenalo 811 prípadov. 80% nakazených boli mužského pohlavia a pri 87 ľuďoch infekcia prešla do štádia AIDS, ktorej napokon podľahlo 59 ľudí.

Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie s najnižším výskytom HIV infekcie.

 


Zdroj:

 

www.euro.who.int/en/countries
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 8+2 =


-- žiadne príspevky --