Očkovanie chráni zdravie vo všetkých fázach života | Medicínske právo
              

Články


Očkovanie chráni zdravie vo všetkých fázach života


 | 24.4.2017 | komentárov: 0

Európsky región 24. - 30. apríla 2017 oslavuje Európsky týždeň imunizácie, každoročnú iniciatívu, ktorá zvyšuje povedomie o dôležitosti imunizácie pre zdravie a blaho ľudí. Pod heslom #VaccinesWork sa zainteresované strany vo všetkých krajinách zamerajú na dôležitosť a výhody očkovania v každom štádiu života.

Obrazok

Iniciatíva sa každoročne oslavuje v spolupráci s ďalšími regiónmi a ústredím WHO ako súčasť Svetového týždňa imunizácie. Cieľom je podporovať úsilie vnútroštátnych orgánov a občianskej spoločnosti a zároveň zvyšovať povedomie medzi verejnosťou a rozhodovacími orgánmi.

Európsky akčný plán pre očkovanie (EVAP), ktorý prijali členské štáty v roku 2014, ponúka víziu Európskeho regiónu bez chorôb, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Rozšírenie prístupu k očkovaniu je tiež kľúčové pre realizáciu cieľov trvalo udržateľného rozvoja (SDG). Myšlienka silnej primárnej zdravotnej starostlivosti a univerzálneho zdravotného poistenia je základom cieľa SDG 3.8 -  dosiahnuť univerzálne zdravotné pokrytie, vrátane prístupu k bezpečným, účinným, kvalitným a dostupným očkovacím látkam pre všetkých. Nedostatky tohto krytia často vedú k vypuknutiu chorôb, ktoré postihujú ľudí všetkých vekových kategórií.

Každé dieťa si zaslúži rovnakú príležitosť viesť zdravý život a očkovanie je jedným z prvých nevyhnutných krokov na jeho dosiahnutie. Deti mladšie ako 5 rokov majú osobitné riziko vzniku vážnych komplikácií či dokonca smrti. Očkovanie detí pomáha okrem iného chrániť ľudí, ktorí sú okolo nich, pred chorobami, ktorým je možné predchádzať; To zahŕňa súrodencov, ktorí sú príliš mladí na očkovanie, spolužiakov i starších osôb. Imunizácia pokračuje aj do dospievania. Vakcína proti HPV, ktorá sa podáva prednostne pred prvou sexuálnou aktivitou človeka, je prvým krokom pri komplexnej prevencii a kontrole rakoviny krčka maternice. Rovnako sú potrebné posilňovacie dávky proti záškrtu a tetanu k zabezpečeniu celoživotnej ochrany.

WHO intenzívne apeluje na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorých postoj významným spôsobom ovplyvňuje rozhodovanie rodičov i samotných pacientov.


Zdroj: http://www.euro.who.int/en/home
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 3+4 =


-- žiadne príspevky --