Všeobecní lekári pre dospelých navrhujú zaviesť solidárny poplatok od pacientov | Medicínske právo
              

Články


Všeobecní lekári pre dospelých navrhujú zaviesť solidárny poplatok od pacientov


 | 10.4.2017 | komentárov: 0

Poplatok by mal byť dve až štyri eurá za každú návštevu ambulancie v závislosti od regiónu.

Obrazok

Všeobecní lekári pre dospelých navrhujú zaviesť solidárny poplatok od pacientov za návštevu ambulancie. Spomínaný poplatok by mal byť dve až štyri eurá v závislosti od regiónu, pretože verejné zdroje na riadne poskytovanie zdravotnej starostlivosti momentálne nestačia.

V súčasnosti sa rokuje o nových zmluvách so zdravotnými poisťovňami. Zdravotné poisťovne nie sú v súčasnosti schopné poskytnúť potrebné prostriedky na nákup základnej starostlivosti, ktorú predstavuje poskytovanie primárnej zdravotnej starostlivosti všeobecnými praktickými lekármi. Práve preto lekári navrhujú krízové riešenie, a to zaviesť na dofinancovanie na prechodný čas spomínaný poplatok.

Rozdiel oproti poplatku, ktorý navrhuje ministerstvo

Rezort zdravotníctva chce zaviesť doplnkové ordinačné hodiny, ktoré sú  mimo doterajších ordinačných hodín. V prípade všeobecného praktického lekára ide o 35 hodín týždenne a u špecialistu je to 30 hodín týždenne. Doplnkové ordinačné hodiny budú môcť byť najskôr po 14. hodine. Maximálna výška úhrady od pacienta pri jednej návšteve by mala byť v rozsahu 15 až 30 eur. Návrh ministerstva zdravotníctva je pre mnohých pacientov neodstupný vzhľadom k pomeru výšky poplatku a výšky príjmu pacientov.

Nenašli názorovú zhodu

V otázke doplnkových ordinačných hodín nenašli názorovú zhodu, a preto ministerstvo takýto návrh ani nepredloží.

Budeme teda fungovať v doterajšom systéme, ktorý je postavený iba na poskytovaní zdravotnej starostlivosti na základe verejného zdravotného poistenia bezplatne. To znamená, že sa nesmú vyberať žiadne poplatky, okrem tých, ktoré sú stanovené zákonom, napríklad za rôzne potvrdenia.

 


 

Zdroj: http://zapsk.sk/
 Obrazok Pošli do vybrali.sme.sk  |   Obrazok Zdieľať odkaz na Facebook

 


 


Diskusia


Vaše meno
Vaša reakcia
Secure code
Opíšte prosím text obrázku
Napíšte výsledok : 4+6 =


-- žiadne príspevky --